Zabıta komiserinin bağışladığı kök hücre İtalya’daki çocuğa umut oldu

Zabıta komiserinin bağışladığı kök hücre İtalya’daki çocuğa umut oldu İtalya’da bir çocuk, Osmancık‘tan bağışlanan kök...

Zabıta komiserinin bağışladığı kök hücre İtalya’daki çocuğa umut oldu

Zabıta komiserinin bağışladığı kök hücre İtalya’daki çocuğa umut oldu

İtalya’da bir çocuk, Osmancık‘tan bağışlanan kök hücrelerin nakledilmesiyle sıhhatine kavuşacak

Zabıta Komiseri Kazım Taş: “Bir beşere, bir çocuğa yararım olduğu için çok mutluyum”

ÇORUM Çorum’un Osmancık ilçesinde yaşayan Kazım Taş’ın 2017’de bağışladığı kök hücre, İtalya’da yaşayan bir çocuğa umut oldu.

Osmancık Belediyesi’nde zabıta komiseri olarak misyon yapan Kazım Taş, Sıhhat Bakanlığının kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için hayata geçirdiği TÜRKÖK Projesi çerçevesinde kök hücre bağışçısı oldu. Bağışının kök hücreyle tedavi edilmeyi bekleyen İtalya’da küçük bir çocuğun genleriyle eşleştiğini öğrenen zabıta Taş, büyük bir memnunluk yaşadı. Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, hassaslığından ötürü kök hücre donörü Kazım Taş’a teşekkür etti.

İhlas Haber Ajansı’na açıklama da bulunan Kazım Taş, Osmancık Belediyesinde zabıta komiseri olarak misyon yaptığını hatırlatarak “2017 yılında vermiş olduğum kök hücre ile ilgili Ankara’dan arandım. Vermiş olduğum kök hücrelerin İtalya’da bir çocuğa uymuş olduğunu söylediler. Bir beşere, bir çocuğa yararım olduğu için çok memnunum. Evlat sevgisi tanım edilemez. Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın ” dedi.

“Hastalığın rengi, ırkı olmaz”

Osmancık Kızılay Koordinatörü Osman Sivritepe de, kanın yalnızca kaynağı insan olan bir eser olduğunu belirterek, “Başka yerden alamazsınız. Bu yüzden okullarımızda ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte kan bağışının artması için çalışmalar yapıyoruz. Bugün de özel bir mutluluğumuz oldu. Bundan 6 yıl evvel Osmancık’tan alınan bir kök hücrenin İtalya’da bir çocuğa uydu haberini aldık. Bu bizim için memnunluk kaynağı. İnsanlarımızı amasız, fakatsız, lakinsiz kan bağışı yapmaya davet ediyorum. Hastalığın hiçbir görüşü, ırkı, rengi olmaz. Biz insanlara yararlı olmak için çalışmaya devam ediyoruz. Bütün insanlığı seviyoruz” tabirlerini kullandı.

“Sevindirici bir olay”

Osmancık’tan İtalya’ya gönderilecek kök hücre uygulamasına ait süreci anlatan Çorum Kızılay Şubesi Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Yasemin Çal Güloğlu da, “Kan bağışı hizmetlerine ek olarak bir de kök hücre projesi yürütüyoruz. Kök hücre bağışçılarından numuneler alıyoruz. Alınan numunelerle ileri doku çalışmaları yapılıyor, bireylerin gen haritaları çıkarılıyor. Tıpkı vakitte hastalarında bu türlü bir haritası var. Ulusal Kemik İliği Bankasına bu bilgiler kaydediliyor. Hasta ile donör ortasında bir eşleşme olduğunda bireye dönüş yapılıyor. Eşleşme ihtimali bir milyonda bir olay. Epeyce düşük bir ihtimal. Bu eşleşme olduğunda kişi genetik ikizini bulmuş oluyor. Yani çok enteresan bir şey. Osmancıklı donörümüzün de bu türlü bir eşleşmesi gerçekleşti. İnşallah bağışçı olabilirse karşıdaki kişinin hayatını direkt kurtarmış olacak” diye konuştu. Eşleşmeden sonraki basamağın Sıhhat Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü anlatan Güloğlu, “Sonraki süreçler hastaneler üzerinden ilerliyor ve bir kişinin hayatı kurtuluyor.

Kan bağışı alır üzere tıpkı usulle kök hücreler toplanıyor geri kalan kısım veriliyor bağışçıya. Toplanan kök hücrelerde hastaya veriliyor ve direkt şifasını armağan etmiş oluyoruz. Herkesi kök hücre bağışına davet ediyoruz. O kişinin 1 milyonda 1 kahramanı olabilirsiniz” biçiminde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İlkay Sever – Sıhhat