Turgut Özal Tıp Merkezinde yenilenen Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı yapıldı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde yenilenen Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı yapıldı. Merkezin açılışında konuşan...

Turgut Özal Tıp Merkezinde yenilenen Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı yapıldı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde yenilenen Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı yapıldı.

Merkezin açılışında konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, pulmoner rehabilitasyonun hastanelerinde 4 yıldır yapıldığını söyledi.

Bronkoskopi ünite sayısının 7 olduğunu ve bunların hasta başına taşınarak kullanılabildiğini anlatan Kızılay, bir tane de yeni kuşak bronkoskopi aygıtından aldıklarını belirtti.

Cihazın özellikleriyle ilgili konuşan Kızılay, “Farklı dalga uzunluğunda ışıklar vererek akciğer içindeki dokuların tümör mü yada diğer bir doku mu onun ayrımını hocalarımıza gösteriyor. Yeni aldığımız aygıt tümörleri yeni başlangıcında erken tanıma ve tam yerinde modül almak imkanını bize sağlıyor.” sözlerini kullandı.

Kızılay, iki hayırsever ailenin ise Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi’nin fiziki altyapısını oluşturmasına katkı sağladığını belirterek kendilerine teşekkür etti.

Göğüs Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Hilal Ermiş ise daha evvel dar bir alanda hizmet verdiklerini, yeni aygıtların alınmasının akabinde hastane içinde daha geniş bir alana taşındıklarını lisana getirdi.

Ermiş, “Pulmoner rehabilitasyon merkezlerinin sayısı hudutlu, bizde Doğu ve Güney Doğu’da hizmet veren sayılı merkezlerden olacağız.” diye konuştu.

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Adil Başkıran ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Beytur da, merkezin bölgeye hizmet vereceğini anlattı.

Konuşmaların akabinde merkezin açılış kurdelesi kesildi.

AA / Orhan Yoldaş – Sıhhat