İsrailli ve ABD’li araştırmacılar uyku sırasında derin beyin stimülasyonu için yeni yöntem geliştirdi

KUDÜS, 7 Haziran (Xinhua) — Tel Aviv Üniversitesi Salı günü yaptığı açıklamada, İsrailli ve ABD’li...

İsrailli ve ABD’li araştırmacılar uyku sırasında derin beyin stimülasyonu için yeni yöntem geliştirdi

KUDÜS, 7 Haziran (Xinhua) — Tel Aviv Üniversitesi Salı günü yaptığı açıklamada, İsrailli ve ABD’li araştırmacıların bellek konsolidasyonunu güzelleştirmek üzere uyku sırasında derin beyin stimülasyonu için yeni bir yol geliştirdiklerini bildirdi.

Nature Neuroscience mecmuasında yayımlanan çalışmaya nazaran araştırmacılar, yeni prosedürü geliştirmek için birinci olarak insan beyninin uyku sırasında hipokampus ve frontal korteksi koordine ederek uzun ömürlü anıları güçlendirdiğini kanıtladı.

Hipokampus derin beyinde yeni anılar edinmeyle ilgili bir kısım, frontal korteks ise uzun ömürlü anıların depolandığı kısım olarak biliniyor.

Tel Aviv Üniversitesi ve ABD’deki Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden (UCLA) araştırmacıların oluşturduğu takım, beyindeki iki alan ortasındaki senkronizasyonu geliştiren bir stimülasyon protokolü aracılığıyla UCLA Tıp Merkezi’ndeki 18 hastanın beynindeki bellek konsolidasyonunu düzgünleştirmek için implante edilen elektrotlar kullandı.

Uyku sırasında gerçekleştirilen derin beyin stimülasyonunun, kesintisiz gece uykusundan sonra yapılan bellek testlerine kıyasla beyin aktivitesini ve bellek performansını kıymetli ölçüde güzelleştirdiği ortaya çıktı.

Araştırmacılar, uyku sırasında hipokampus aktivitesini izleyerek yeni usulün, elektriksel stimülasyonunu frontal kortekse tam vaktinde ulaştırdığını açıkladı.

Araştırmacılar, uyku sırasında müdahale yolunun, demans üzere hafıza bozukluğu olan beşerler için umut olabileceğini belirtti.

Kaynak: Xinhua / Sıhhat