DEÜ Engelliler Haftası etkinliği düzenledi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, toplumda farkındalık oluşturmak ve engelli bireylerin...

DEÜ Engelliler Haftası etkinliği düzenledi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, toplumda farkındalık oluşturmak ve engelli bireylerin problemlerinin tahlili hedefiyle çalışmalar yaptıklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Hotar, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak engelli bireylerimizi kucaklayan, daima yanında olan bir anlayış benimsiyoruz. Mahzurları birlikte aşarız fikrinden hareketle ve sizlerin verdiği dayanakla yalnızca tek bir gün değil, yılın 365 günü toplumsal şuuru arttırmak için çalışıyoruz” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi, Engelliler Haftası aktiflikleri çerçevesince Buca Yerleşkesinde “Engelleri Birlik Olma Gücümüzle Aşarız” isimli bir aktiflik düzenledi. Aktifliğe; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Üniversite Üst İdaresi, dekanlar ve öğrenciler katıldı. Aktiflikte DEÜ Devlet Konservatuvarı öğrencisi otizmli Yamaç Erol tarafından piyano dinletisi verildi. Ayrıyeten 6 Şubat Kahramanmaraş sarsıntısı sonrası Malatya’dan İzmir’e gelen Yağlıpınar ailesi üyeleri, zelzele sonrası yaşadıkları süreci iştirakçilerle paylaştı.

“Engelleri el ele vererek azaltacağız”

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ olarak yıl boyunca engellilere yönelik projeler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Etkinliğimiz, Engelliler Haftası çerçevesinde mahzur konusunda farkındalık oluşturmak ve özel ihtiyaçlı bireylerin toplumsal ve iktisadi alanda daha fazla yer almalarını sağlayacak bilimsel çalışmaları vurgulamak hedefiyle düzenlendi. Bu ve gibisi etkinlikler sayesinde, üniversitemiz çalışanları ile öğrencilerinin özel ihtiyaç kümelerini tanımasını sağlanması hedeflenmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak yılda bir gün değil, tüm yıl boyunca engelli bireylerimizi hatırlayan, onların yanında olan, takvime bakmadan çalışan bir idareyiz. Hayatımızda hep maniler olacak. Fakat bu manileri el ele vererek azaltacağız ve başarılı olacağız” dedi.

“Bilinçli olursak kanuna muhtaçlık kalmaz”

Rektör Hotar, “Engellilere yönelik davranışlar konusunda yol almalıyız, farkındalık oluşturmalıyız. Bu alanda ülkemizde kanunlar, yönetmelikler çıkarıldı, anayasa değişiklikleri yapıldı. Memleketler arası seviyeden daha ileride bir mevzuat oluşturuldu. Fakat değerli olan kanun oluşturmaktan fazla uygulayacak insanların davranışlarıdır. Bu şuuru yakalarsak kanuna gereksinim kalmaz” sözlerini kullandı.

“Engellerin kaldırılması noktasında sizlerden de proje katkısı bekliyoruz”

Her yeni projenin engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırma noktasında büyük değer arz ettiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Kurumsal Akreditasyon Evrakına sahip Üniversitemiz, özel ihtiyaçlı bireylerin eğitimden toplumsal etkinliklere kadar birçok alandaki hizmete ulaşması için özel uğraş sarf etmektedir. Eğitimde fırsat eşitliğine inanan Üniversitemiz, geçtiğimiz yıl Yükseköğretim Kurulunca düzenlenen 2022 Manisiz Üniversiteler Ödülleri’nden 11 bayrak ve 7 nişan almaya hak kazandı. Üniversitemizde ‘Kitabımın Sesi Ol’, ‘Eylül Bebekler’, ‘Artı Biz Kafe’, ‘Mutlu Ebeveyn Memnun Çocuk için Uzaklıkları Aşıyoruz’, ‘Bilim, Sanat ve Sporun Işığında Manisiz Yaşamlar’ üzere birçok proje hayata geçirildi. Pürüzlerin kaldırılması noktasında sizlerden de proje katkısı bekliyoruz” halinde konuştu.

“Desteklerimiz devam ediyor”

DEÜ Rektörü Prof Dr. Nükhet Hotar, “Ülkemiz 6 Şubat tarihinde büyük bir felaket yaşadı. Bir kamu kurumu olarak çok önemli emek sarf ederek bölgeye ulaştık ve dayanaklarımıza devam ediyoruz. Boşluk bırakmadan oradayız. Tabiplerimiz, mühendislerimiz, psikologlarımız, çocuklara yönelik eğitim çalışanlarımız ve sağlıkçılarımız daima bölgede takviye vermeye devam ediyorlar. Hayatını kaybedenlere tekrar Allah’tan rahmet, sağ kalanlara sağlıklı ömürler diliyorum” diye konuştu. – İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ömür