Sağlık turistleri Türkiye’ye en çok göz hastalıkları için geliyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi, Turizm Rehberliği Kısmı’ndan Dr. Öğr. Üyesi...

Sağlık turistleri Türkiye’ye en çok göz hastalıkları için geliyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi, Turizm Rehberliği Kısmı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Fatma Özçelik Heper, Türkiye’nin sıhhat turizminde dünyada 9’uncu sırada olduğunu ve en çok göz hastalıkları için sıhhat turistlerinin geldiğini bildirdi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, kendi ülkelerindeki hastanelerde uzun bekleme listeleri, yüksek maliyetler, saklılık, kaliteli sıhhat hizmeti almak ve sıhhatle birlikte turizm faaliyetlerinden yararlanmak üzere sebeplerden ötürü birçok yabancı ülke vatandaşı Türkiye’yi ziyaret ediyor.

Turizmi 12 aya yayan, ülkenin imajını olumlu istikamette etkileyen sıhhat turizmi, istihdam ve iktisada olumlu tesirlerinden ötürü ülkemizde de kamu ve özel kesim girişimcileri tarafından fazlaca yatırım yapılan, yüksek gelişme potansiyeli olan bir dal olma niteliği taşıyor.

“Salgın sürecinde Türkiye’ye gelen sıhhat turisti profili değişti”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Heper, salgın sürecinin getirmiş olduğu aksiliklere karşın Milletlerarası Medikal Turizm Derneği’nin yapmış olduğu çalışmalara nazaran Türkiye’nin, sıhhat turizminde dünyada 9’uncu sırada yer aldığını, Türkiye’ye gelen hastaların en çok tercih ettiği tedavilerin göz ameliyatları, saç ekimi, estetik-plastik operasyonlar, diş tedavileri, obezite, tüp bebek ve kısırlık tedavileri olduğunu belirterek, “Salgın sürecinde, Türkiye’ye gelen sıhhat turisti profili değişti. Salgın öncesinde en çok medikal turistin geldiği ülkeler kategorisinde Almanya, Rusya, İran, İngiltere ve Arap ülkeleri başı çekerken, salgında en çok sıhhat turisti gelen ülkeler sıralaması Arabistan, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler olarak değişti.” tabirlerini kullandı.

Heper, başta Almanya olmak üzere medikal turizm açısından büyük bir potansiyel pazar oluşturan Batı Avrupa’ya yakın olmasının, buralarda yaşayan ikili vatandaşların, bu ülkelerde birtakım hastalıkların sigorta kapsamında olmamasının ve uzun bekleme müddetlerinin Türkiye’nin tercih edilmesinde aktif rol oynadığını kaydetti.

Türkiye’nin, 2023 için hedeflediği 2,5 milyar dolar sıhhat turizmi gelirinden 25-30 milyar dolar düzeyine ve birinci 5’e yükselmeyi hedeflediğini aktaran Heper, “Bu maksatlara ulaşmak için sıhhat fuarlarına katılmak, internet tanıtımlarını önemsemek ve medikal turizmde hizmet veren sıhhat kuruluşlarının kesinlikle akreditasyon almalarını sağlamak gerekmektedir.” teklifinde bulundu.

AA / Mehmet Kadir Kılınç – Yeni