Menopoz Geciktirilebilir mi?

Yaşam uzuyor. Hiç kimse bilhassa de bayanlar ileri yaşta da olsa iş ve toplumsal hayatında...

Menopoz Geciktirilebilir mi?

Yaşam uzuyor. Hiç kimse bilhassa de bayanlar ileri yaşta da olsa iş ve toplumsal hayatında etkin olmak ve genç görünmek istiyor. Bayanlar için güçlü bir süreç olabilen menopoz genellikle 40’lı yaşların ortalarında ve 50’li yaşların başlarında ortaya çıkar. Yumurta atılımı durduğu vakit oluşan menopoz, ateş basması, uyku bozukluğu, halsizlik, gece terlemeleri üzere belirtiler gösterebiliyor. Pekala menopozu geciktirmek mümkün mü? Birtakım tedbir ve ilaçlar ile menopoz belirtilerinin ötelenebileceğini ve adet görmeye devam edilebileceğini söyleyen Liv Hospital Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç anlattı.

Menopoz ne vakit tam olarak kabul edilir?

Menopoz; overlerin (yumurtalıklar) yaşlanması ve yumurtlama aktivitesinin (foliküler aktivite) geri dönüşümsüz olarak bitmesine bağlı olarak gelişen 12 aylık adet görmeme (amonore) süreci ile biten periyottur. Menopoz periyodunda overlerin foliküler işlevlerinin büsbütün bitmesi ile üreme çağı da sona erer. Yumurtlamanın azalması ile birlikte evvel adet sistemi bozulur (az ya da çok kanama) sonra da kanama büsbütün biter.

Genetik erken menopoza taban hazırlıyor

Menopozun erkene çekilmesinin nedenlerinin başında genetik yatkınlık gelir. Ayrıyeten otoimmün hastalıklar (Hipotroidizm, Tip 1 Diyabet, M.Gravis, Chron  v.s)   kişinin erken menopoza girmesine neden olabilir. Geçirilmiş over (yumurtalık) cerrahisi, kemoterapi, radyoterapi erken menopoza neden olabilecek öteki etkenlerdir. Ayrıyeten sigara, kafein ve alkolün çok tüketimi, önemli gerilimler menopoz yaşını erkene çekebilir.

Menopozu geciktirmek için neler yapabiliriz?

Erken menopoza neden olabilecek otoimmun bir hastalık var ise tedavisi yapılarak, sigara – alkol- kafein üzere bağımlılıklar var ise bu alışkanlıkları bırakarak menopozun ötelenmesine katkıda bulunulabilir. Ayrıyeten “Fitoöstrojen” ismi verilen bitkilerden elde edilen ve östrojenler ile yapısal benzerlik gösteren bileşiklerin ana unsuru olan kurubaklagiller (özellikle soya fasulyesi), keten tohumu, sarı kantaron, gecesefası, şerbetçi otu, hayıt bitkisi, Hint yer elması, Adaçayı tüketiminin devamlı ve denetimli bir biçimde yapılması da menopozun geciktirilmesine katkıda bulunabilir. 

Uygun hastalarda bioeşdeğer hormon tedavisi kullanılabilir

Genetik yatkınlık, cerrahi sonrası yahut ilaç tedavisi nedeni ile menopoza giriş kelam konusu ise uygun hastalara bioeşdeğer hormon replasman tedavisi başlanabilir. Hormon tedavisi alarak menopozun neden olduğu şikayetler azalabilir. Fakat unutulmaması gereken ilaç kullanarak adet görmek yahut menopoz şikayetlerinizin azalması, yumurtlama işlevlerini geri getirmeyecek, dolayısı ile hamile kalmayı sağlamayacaktır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı