Göz altı morlukları neden olur? Göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morluklarının oluşum sebebi ekseriyetle yaş ilerlemesi olsa da öteki etkenleri de mümkün. Bu...

Göz altı morlukları neden olur? Göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morluklarının oluşum sebebi ekseriyetle yaş ilerlemesi olsa da öteki etkenleri de mümkün. Bu etkenler ortasında genetik yapı, çevresel tesirlerdir. Beslenme de göz altı morluklarını çoğaltmaya sebep olabilir. Göz altındaki derinin yoğunlaşmaması için yapılabilecek şeyleri hepimiz araştırmışızdır. Biz de sizler için bu araştırmaları derledik.

GÖZ ALTI MORLUKLARI NEDEN OLUŞUR?

Göz altındaki morlukların sebebi tek bir şey değildir. Birkaç nedenden kaynaklı daha oluşmaktadır. Bu nedenler ortasında kişinin genetik yapısı, çevresel faktörler ve çok tuz tüketimi üzere şeyler vardır. İnsan sıhhati için büyük değer arz eden uyku kâfi ölçüde alınmaz ise göz altı morlukları oluşumunu etkileyebilir. Beslenmemiz de tıpkı biçimde kıymet arz eder bu nedenle kâfi ve sağlıklı beslenilmemesi kişi de göz altı oluşumu meydana getiren sebeplerden biridir. Güneş ışığına fazla maruz kalmak da göz altı derisi için olumsuzluk yaratır bu yüzden güneşte fazla kalınacağı vakit gözlerinizi, cildinizi müdafaanız göz altı morlukları oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Yaşımızın ilerlemesine bağlı olarak cildimizde değişimler meydana gelir. Bu değişimler ortasında göz altı morlukları oluşumu da var. Bir öbür neden ise alerjik etkenlerdir. Alerji nedeniyle beğenilen oluşan akıntılar göz damarlarında kan birikmesine neden olur ve böylelikle damarlarımızın rengi daha çok öne çıkar bu da göz altımızın mor görünmesine sebep olur. Bilgisayar, telefon üzere ekranlara uzun müddet bakmak gözlerimizi yorarken göz altımızdaki derinin de çökmesine sebebiyet verir bu yorgunluk imajı de morluk olarak yansır. Gözümüzü fazla sert ovalamak, silmek yağ katmanı incelmesine neden olur ve göz altındaki morluklar daha bariz olmaya başlar. Pekala, Göz altı morlukları nasıl geçer?

GÖZ ALTI MORLUKLARI NASIL GEÇER?

Öncelikle yapılması gereken uzman hekim tarafından göz altı morluğunun asıl nedenini bulmaktır ve sonrasında buna uygun gerekli tedaviler yapılmaktadır. Kişinin uyku tertibi, beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesinin yanında uygulanabilecek cilt bakım eserleri mevcuttur. Kişi tabibine danışarak bu cilt bakım kremlerini nizamlı olarak uygulayabilir. Gözlerimizin altına salatalık koymak, gül suyu kullanmak, soğuk kompres yapmak, gözlerimizde poşet çay bekletmek ve yüzünüzü yıkarken ılık suyla yıkamak üzere günlük ve doğal olarak uygulayabileceğiniz metotlar vardır. Bunların yanında C vitamini kullanımı da önerilenler ortasında. Uzman hekimler tarafından uygulanan sistemler de vardır. Bu metotlar şunlardır:

• Lazer uygulaması: Kullanıla lazer uygulaması sayesinde koyu göz altından kurtulabiliriz. Cilt tonunu dengeleyer ve morlukların tonu olağan cilt tonunuz ile eşit olur.

• Kimyasal peeling: Lazer uygulamasının öteki bir formülüdür. Morluğun ağır olduğu alanlara kolajen eklenir ve cilt yenilenmesine sebep olur.

• Yağ transferi: Morlukların nedenleriden biri yağ katmanının incelmesi olduğu için kişinin kendisinden alınan yağ, kök hücre eklenerek şahsa enjekte edilir.

Önemli not: Tüm sıhhat uygulamalarında öncelikle tabibe başvurun. Hekiminizin tavsiyesine nazaran hareket edin.