Elektrikli araçlar için toplam 8 bin 861 şarj noktasına ulaştık

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’de şarj istasyonlarının sayısının her ay hızla...

Elektrikli araçlar için toplam 8 bin 861 şarj noktasına ulaştık

epdk baskani yilmaz elektrikli araclar icin toplam 8 bin 861 sarj noktasina ulastik sjl3

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’de şarj istasyonlarının sayısının her ay hızla arttığını belirterek, “Toplamda 8 bin 861 şarj noktasına ulaştık. Yaklaşık bir hızlı şarj (DC) noktası var. Ülkemizde her 14 araca, araç başına DC.” “Türkiye şarj noktaları açısından Avrupa’da birinci sırada.” söz konusu.

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, ülke genelinde 4 bin 221 şarj istasyonunda 6 bin 633 yavaş şarj (AC) ve 2 bin 228 DC şarj noktasının bulunduğunu kaydetti.

Hali hazırda 81 ilde şarj istasyonu bulunduğunu ve Türkiye’de şarj istasyonu sayısının giderek arttığını vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Son rakamlara göre 6 bin 633’ü AC, 2 bin 228’i DC olmak üzere 4 bin 221 şarj istasyonunda toplam 8 bin 861 şarj noktasına ulaştık. Ülkemizde yaklaşık bir adet DC şarj noktası bulunuyor. Her 14 araçta ve araç başına DC şarj noktası bakımından “Türkiye, Avrupa’da 1. sırada yer alıyor. Elbette bu doğrudan araç sayısıyla alakalı ancak elektrikli araç sayısı hızla artarken şarj noktalarımızın da aynı oranda artması çok önemli. Bu, sektörümüz açısından gerçekten gurur verici bir durum” dedi.

ŞARJ İSTASYONLARINA İLİŞKİN BİLGİLER EPDK WEB SİTESİNDE

EPDK’nın geliştirdiği Şarj@TR mobil uygulamasını tüm elektrikli araç sahiplerine öneren Yılmaz, uygulamayla şarj istasyonlarının coğrafi konumları, şarj ünitesi ve priz sayıları, türleri ve güçleri, ödeme yöntemleri, kullanılabilirliği ve şarj hizmeti fiyatlarının belirlenebileceğini belirtti. anında görülebilecek.

Yılmaz, Şarj@TR mobil uygulamasının elektrikli araç sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak bir uygulama olduğunu belirterek, “Şarj istasyonlarına ilişkin bilgileri de kurumumuzun internet sitesinde yayınlamaya başladık. Vatandaşlarımız gerekli tüm bilgilere ulaşabilecek. Hangi şarj istasyonu nerede gibi bilgileri sitemizden alabilirsiniz.Ayrıca ülkemizde ‘hangi şehirde şarj yapılıyor’, ‘Kaç şarj istasyonu ve kaç şarj noktasına hizmet veriliyor?’ “Bu gibi soruların cevapları kamuoyu tarafından sürekli olarak bu sayfada takip edilebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre temmuz ayı itibarıyla yaklaşık 33 bin elektrikli araç trafikte bulunurken, Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG da hızla yollardaki yerini almaya devam ediyor.

Elektrikli araç pazarının altyapısını oluşturan ve şarj hizmetlerini düzenleyen EPDK, bu alanda elektrikli araç sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak adımlar atmaya devam ediyor.

YEŞİL ŞARJ İSTASYONLARI GELİYOR

Türkiye’de elektrikli araçların sayısı artarken, bu araçların daha çevre dostu kullanılmasına olanak sağlayacak EPDK düzenlemesi de yürürlükte. Düzenlemeyle şarj şebekesi işletmecisi lisansı sahipleri, şarj şebekelerindeki şarj istasyonlarının tamamını veya bir kısmını yeşil şarj istasyonu olarak tanımlayabilecek.

Elektrikli araçlara sağlanan elektrik enerjisinin tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğinin belgelendirildiği yeşil şarj istasyonlarının önemine dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu:

“Herhangi bir şarj istasyonunun elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla, şarj istasyonu bünyesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisi ve tüketim tesisine entegre elektrik depolama tesisi kurmak zaten mümkün. Artık şarj istasyonlarına ek olarak elektrik depolama ve yenilenebilir enerji üretim tesisi ile entegre, YEK-G sertifikalı “Elektrikli araçlara yönelik şarj hizmetleri, yeşil şarj istasyonlarıyla da verilebiliyor. Sanayimizin bu konuda yatırımlarına devam etmesini bekliyoruz.”

Kaynak: News Global