Mehmet Oğuz kimdir? Büyük Mehmet, Mehmet Oğuz neden öldü? Mehmet Oğuz hangi kadrolarda oynadı?

Galatasaray ve Fenerbahçe’de de forma giyen A Ulusal Kadro’nun eski oyuncularından Mehmet Oğuz 73 yaşında...

Mehmet Oğuz kimdir? Büyük Mehmet, Mehmet Oğuz neden öldü? Mehmet Oğuz hangi kadrolarda oynadı?

Galatasaray ve Fenerbahçe’de de forma giyen A Ulusal Kadro’nun eski oyuncularından Mehmet Oğuz 73 yaşında vefat etti. Mehmet Oğuz kimdir? Büyük Mehmet, Mehmet Oğuz neden öldü? Mehmet Oğuz hangi gruplarda oynadı? İşte ayrıntılar haberimizde…

MEHMET OĞUZ KİMDİR?

Mehmet Oğuz, 3 Mayıs 1949’da İstanbul’da dünyaya geldi. Galatasaray topluluğu ve taraftarı tarafından kulübün efsane kaptanları ortasında görülmektedir. 1979-80 döneminin yaz transfer periyodunda Galatasaray’la olan mukavelesi uzatılmadığı için kulübüyle yaptığı pazarlık sonucu bonservisi alabildi. Bunun üzerine devreye giren ve Mehmet Oğuz’un yakın arkadaşı olan Cemil Turan’ın gayretleri sonucu Fenerbahçe’ye transfer oldu. Galatasaray’da oynadığı periyot içerisinde medya tarafından grup arkadaşı Mehmet Özgül’den ayırt edebilmek için Büyük Mehmet diye anıldı. Kadro içinde ve taraftarlarça paytak yürüyüşünden ötürü Ördek Mehmet diye anılırdı. Galatasaray’da oynadığı periyodun büyük bir kısmında kaptanlık yapmıştır.

Futbola Galatasaray’da başladı ve yaşı as ekip’te oynama düzeyine geldiğinde as ekip için oynamaya başladı. Burada kısa mühlet içerisinde kendine birinci 11’de yer edindi ve ilerleyen dönemlerde grubun oyun kurucusu oldu. Burada üç kere arka arda şampiyon olan grubunun en kıymetli oyuncularından biriydi. 70’lerde kaptanlık yapmaya başladı ve Galatasaray’dan ayrılana dek bu vazifesi üstlendi. 1979-80 döneminde Galatasaray biten mukavelesini uzatmadığı için kulübün ezeli rakibi olan Fenerbahçe Cemil Turan’ın uğraşları sonucu transfer oldu. Burada bir dönem oynadı ve 30 Kasım 1980 tarihinde Fenerbahçe ile Beşiktaş ortasında oynanan jübile müsabakasıyla futbola veda etti.

25 kere ulusal gruplara çağrılan Mehmet Oğuz, 6 defa Türkiye U-21 ve 19 sefer de Türkiye A ulusal forması olmak üzere toplam 25 kere ulusal formayı giymiş ve karşılaşmalarda 3 gol kaydetmiştir.

MEHMET OĞUZ NEDEN ÖLDÜ?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Mehmet Oğuz’un vefatıyla ilgili, “Türk futbolunun pahalı isimlerinden, A Ulusal Kadro’nun eski oyuncusu Mehmet Oğuz’un vefat ettiğini derin bir hüzün ile öğrenmiş bulunuyoruz. 19’u A Ulusal Ekip ve 6’sı U-21 Ulusal Grup olmak üzere toplam 25 sefer Ay-Yıldızlı formamızı giyen Mehmet Oğuz, futbola başladığı Galatasaray’da uzun yıllar misyon alıp kaptanlık yapmıştı. “Büyük Mehmet” lakabıyla bilinen Mehmet Oğuz, mesleğinin son kısmında Fenerbahçe’de forma giymişti.

Mehmet Oğuz anısına 27 ve 28 Kasım tarihlerinde oynanacak tüm karşılaşmalarda 1 dakikalık hürmet duruşunda bulunulacak. Merhum Mehmet Oğuz’a Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına, Galatasaray, Fenerbahçe ve tüm spor topluluğuna başsağlığı dileriz” denildi.