3’ü kanser olmak üzere 83 ilaç daha geri ödeme listesinde! Artık SGK karşılayacak

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Toplumsal Güvenlik Kurumu Resmi web sitesinde Toplumsal Güvenlik Kurumu, Sıhhat...

3’ü kanser olmak üzere 83 ilaç daha geri ödeme listesinde! Artık SGK karşılayacak

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Toplumsal Güvenlik Kurumu Resmi web sitesinde Toplumsal Güvenlik Kurumu, Sıhhat Uygulama Bildirisi (SUT) düzenlemesi olmaksızın listeye ek kararı verilen ve tümü imal olan 83 ilacın yayımlandığını duyurdu.

SÖZLEŞMELİ ECZANELERDE BULUNABİLECEK

Geri ödeme listesine ek edilen 83 adet ilaç kullanıldıkları tedaviler için yeni alternatifler ve erişim kolaylıkları doğurdu. Vatandaşlar bu ilaçları Toplumsal Güvenlik Kurumu ile kontratlı eczanelerden temin edebilecekler.

LİSTEDE 83 İLAÇ VAR

Listeye ek kararı verilen 83 ilacın; 1’i antihipertansif, 7’si analjezik, 1’i analjezik-antipiretik, 2’si anestezi ilacı, 12’si antibakteriyel, 5’i antidot, 1’i antiemetik, 2’si antifungal, 3’ü antineoplastik, 1’i antispazmodik, 2’si antiviral, 1’i çinko eksikliğinde kullanılan ilaç, 1’i demans ilacı, 1’i demir eksikliğinde kullanılan ilaç, 5’i diyabet tedavisinde kullanılan ilaç, 2’si grip ilacı, 1’i hipertansif acilde kullanılan ilaç, 2’si kalp yetmezliğinde kullanılan ilaç, 2’si kas gevşetici, 4’ü mukolitik, 1’i multiple skleroz tedavisinde kullanılan ilaç, 1’i opioid analjezik, 1’i osteoporoz ilacı, 6’sı peptik ülser ve gastritte kullanılan ilaç, 1’i prostat tedavisinde kullanılan ilaç, 1’i pulmoner hipertansiyonda kullanılan ilaç, 4’ü radyolojik görüntülemede kullanılan ilaç, 5’i teneffüs sistemi ilacı, 1’i topikal akne ilacı, 1’i topikal anestezik, 3’ü topikal mantar ilacı, 1’i varis tedavisinde kullanılan topikal ilaç ve 1’i vertigo ilacından oluşuyor.

İhlas Haber Ajansı / Bilsay Özer – İktisat