Antalya’da 7 bölgeden 81 ilin vatandaşını bir araya getiren festival başladı

Antalya‘da 7 bölgeden 81 ilin vatandaşını bir ortaya getiren şenlik başladı Şenlikte yörelerin kendilerine has...

Antalya’da 7 bölgeden 81 ilin vatandaşını bir araya getiren festival başladı

Antalya‘da 7 bölgeden 81 ilin vatandaşını bir ortaya getiren şenlik başladı

Şenlikte yörelerin kendilerine has yemek kültürleri, müzikleri ve el sanatları vatandaşların beğenisine sunuluyor

Muratpaşa Belediye Lideri Ümit Uysal : “Burası sevgi, hürmet ve dayanışma ortamı”

ANTALYA Antalya’da 7 bölgeden 81 ilin vatandaşının yanı sıra yerleşik yabancıları da bir ortaya getiren Yöreler Renkler Şenliği başladı. 29-Mayıs-5 Haziran tarihleri ortasında sürecek şenlikte, yörelerin kendilerine has yemek kültürleri, müzikleri ve el sanatları vatandaşların beğenisine sunuluyor.

Muratpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Yöreler Renkler Şenliği, ziyaretçilerine kapılarını açtı. 29 Mayıs-5 Haziran tarihleri ortasında Muratpaşa Atatürk Kent Meydanı’nda sürecek şenliğe bu yıl 53 hemşeri, 9 Yörük ve Antalya’da yerleşik yabancıların kurduğu 7 dernek katıldı. Şenlikte, hem Karadenizli hem Egeli hem Güneydoğulu olup hem de Antalyalı olan, geldiği yeri de doğduğu yeri de unutmayan on binleri bir ortaya gelerek, birbirinden farklı 200 çeşit yöresel lezzetleri tatma imkanı buldu, yörelerin kültürlerini de öğrenme fırsatı yakaladı.

Nadir Balkır’la unutulmaz gece yaşadılar

Şenliğin akşamı ise Doğu Anadolu Gecesi’yle başladı. Saat 19.30’da başlayan konserde sahneye çıkan Türk halk müziği sanatkarı Nadir Balkır, vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattı.

“Sevgi, hürmet ve dayanışma ortamı”

Muratpaşa Belediye Lideri Ümit Uysal, şenliğin kültür ve gastronomi manasında kıymetine işaret ederek “Buradaki vatandaşlar kendi yöresini temsil ediyor. Bir vücutta buluştuk, Muratpaşa’yı oluşturduk. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir köşesinden gelenlerle süper bir ortam. Sokak lezzetleri ve birebir vakitte bir kültür şenliğinin karması. Yüzlerce çeşit sokak lezzeti var burada. Dünyanın birçok yerinde burayı görseler, inanamazlar. Biz de 200 çeşit yemek var. Burası sevgi, hürmet ve dayanışma ortamı. Burada Ukraynalılar Derneğimizle, Urfalılar Derneğimiz bir arada iş yapabiliyor, ya da Rusyalılar derneğiyle Muğlalılar derneği birlikte iş yapabiliyor. Burası olağanüstü bir yer, Antalya’mızın ruhuna çok uygun, hasebiyle vatandaşlarımız da mutlu” dedi.

“Burada ülkemizin zenginliklerini görebiliyoruz”

Stantları gezen vatandaşlardan Abdullah Tufan, “Burada ülkemizin zenginliklerini görebiliyoruz. Sağ olsun Muratpaşa Belediye Liderimiz yararlanmamız için hepimize bu hizmeti getirdi. Kırşehirli olduğum için kendi yöremizin standına geldim. Bizim ceviz kolonyamız meşhurdur, herkese tavsiye ediyorum” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Suat Metin – Kültür Sanat