Kaspersky: Kadınların teknolojide algıları nasıl değişti ve teknolojiye nasıl öncülük ediyor?

Kaspersky’nin Webby ödüllü podcast’inin yeni dönemi, dijital teknolojilerin geçmişine, geleceğine ve BT alanına öncülük eden...

Kaspersky: Kadınların teknolojide algıları nasıl değişti ve teknolojiye nasıl öncülük ediyor?

Kaspersky’nin Webby ödüllü podcast’inin yeni dönemi, dijital teknolojilerin geçmişine, geleceğine ve BT alanına öncülük eden bayanlara odaklanıyor:

Teknolojinin öncülük ettiği ilerleme, en son yenilikleri duraksamadan takip etmeyi gerektiriyor Lakin bu çılgın tempo teknolojinin geçmişinden bir şeyler öğrenmeyi de zorlaştırabiliyor. Kaspersky’nin Fast Forward podcast serisi, teknolojiyi şekillendiren trendleri yakın geçmişin perspektifinden inceliyor ve bayanların BT alanındaki liderliğine odaklanıyor. Programda ayrıyeten dünyanın dört bir yanından en yeni teknolojilerin ön saflarında çalışan konuklara yer veriliyor.

Kaspersky’nin geleceğin süpermarketlerini ve yeni uzay yarışını inceleyen kısımlar içeren Fast Forward 1. Dönem, 2022’de En Yeterli Markalı Podcast kısmında itibarlı Webby Honoree ve Content Marketing Association tarafından Markalı Podcast kısmında gümüş mükafata layık görüldü. 2. Dönem, dijital kimlik, sanal varlık ve sürükleyici tecrübeler konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan sanatçı ve direktör Ghislaine Boddington tarafından sunuluyor. Boddington  düzenli olarak BBC Dünya Servisi için içerik üretiyor ve yardımcı sunuculuk yapıyor.

Ghislaine, 20 dakikalık her bir kısımda hayatımızı etkileyen teknolojilere dair bakış açısını ortaya koyuyor ve global sanayi uzmanları ve akademisyenlerle röportajlar yapıyor. Podcastın özgün müzik ve ‘binaural’ ses tasarımı hiper-gerçekçi, sürükleyici bir dinleme tecrübesi yaratıyor. Programda ayrıyeten, Kaspersky Küresel Araştırma ve Tahlil Takımı (GReAT) Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm ile dinleyicilere kendilerini ve ailelerini çevrimiçi ortamda nasıl inançta tutabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunan ‘Güvenlik Alanı’ kısmı de yer alıyor.

İkinci dönemde bahsedilen teknolojiler ortasında metaverse, sanal moda, aile hayatında teknoloji, dijital sıhhat ve artırılmış beşerler yer alıyor.

Kaspersky, bayanlara BT alanında meslek yapmaları için ilham veriyor

Bu dönem bilhassa bayanların teknolojide algıları nasıl değiştirdiğine ve teknolojiye nasıl öncülük ettiğine odaklanıyor. İki kısım, oyun dünyasındaki bayanları, kız çocuklarını ve STEM (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) alanında bayanların meslek yollarını inceliyor. Bu odak noktası, Kaspersky’nin Mart ayında yayınlanan ilk sürdürülebilirlik raporunda vurgulandığı üzere, bayanlara BT alanında meslek yapmaları için ilham vermeye devam etme kararlılığının altını çiziyor.

Podcast serisinin sunucusu Ghislaine Boddington, şunları söylüyor: “Fast Forward’ı sunmaktan ve dinleyicilerimizi bir an durup etrafımızdaki teknolojilerin geçmişini ve gelecekteki olasılıklarını düşünmeye davet etmekten memnunluk duyuyorum. Bu dizi için meskenlerimizi, hayatlarımızı ve işimizi uygunlaştıran öncü teknolojilerin ön saflarında çalışan dünyanın dört bir yanındaki en sevdiğim insanlardan bir kısmıyla röportaj yapmak büyüleyici bir tecrübeydi. Bir eşitlik savunucusu olarak, teknoloji bölümünde çalışan bayanlar hakkında tartışmayı teşvik etmemizin ve her gün kullandığımız teknolojide bayanların ve kız çocuklarının olumlu temsilini desteklememizin hayati ehemmiyet taşıdığına inanıyorum.”

Fast Forward 2. dönem 1 Haziran’dan başlayarak Ağustos’a kadar Spotify, Google ve Apple dahil olmak üzere tüm ses ve podcast kanallarında yayınlanacak.

 Sezon2 Kısımları:

Bölüm 1 – Metaverse Karışımı

Konular: Metaverse, çevrimiçi oyun, sanal dünyalar, sanal moda

Konuklar:
 Digital Fashion House’tan Michaela Larosse, The Fabricant 

Profesör Andy Miah, Birleşik Krallık Salford Üniversitesi Bilim Bağlantısı ve Geleceğin Medyası Lideri, 

Bölüm 2 – Oyun ve Kadınlar

Konular: Bilgisayar oyunları, teknolojide bayanlar, genç bayanları yüreklendirmek

Konuklar:
 Ghada Almoqbel, CEO, GCON (Girls’ Convention for Game Developers and Women in Gaming in Saudi Arabia)

Jennifer Donahue, Kaliforniya, ABD’de HiDef’te Yayıncılık ve Pazarlama Müdürü

Bölüm 3 – Telegramdan televarlığa

Konular: Bağlı mesken teknolojileri, aile hayatında dijital yaşam

Konuklar:
 Sonia Livingstone, Toplumsal Psikoloji Profesörü, London School of Economics, Birleşik Krallık

Sly Spencer Lee, Emerge Kurucu Ortağı ve Eş CEO’su

Bölüm 4 – Genişletilmiş benlik

Konular: Dijital sıhhat, telesağlık, bayan sağlığı

Konuklar:
 Michael Geer, günlük hareket, beslenme, zihin ve güzelleşme bilgilerimizi bir ortaya getiren bir taşınabilir uygulama olan Humanity.Health’in Kurucu Ortağı.

Marijke Butkovic, bayan sıhhati inovasyonunda dünya çapında bir uzman ve global Women in Wearables ağının kurucusu.

Bölüm 5 – Cyborg Dönüşümü

Konular: Artırılmış vücutlar, bedensel maniler, ‘süper insan’ teknolojisi

Konuklar:
 Dani Clode, Birleşik Krallık’taki Cambridge Üniversitesi Alternatif Uzuv Projesi’nde çalışan bir üst uzuv protezi, büyütme ve eser dizayncısı.

Neil Harbisson kendisini ‘Trans Tür’ olarak sınıflandırıyor.

Bölüm 6 – Bayanlar ve STEM

Konular: Teknolojide bayanlar, STEM meslekleri, genç bayanların güçlendirilmesi

Konuklar:
 Patricia Peck, Peck Advogados CEO’su ve Kurucu Ortağı, Dijital Hukuk Profesörü ve Brezilya Data Muhafaza Kurumu Kurul Üyesi.

Dr. Anne-Marie Imafidon MBE, Stemettes CEO’su ve eşitlik ve kapsayıcılık konusunda saygın bir uzman. Ayrıyeten Stemettes programlarından iştirakçiler da yer alacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı