Kadınlar ve erkeklerin ideal egzersiz saatleri farklı: Sabah mı, akşam mı spor yapmalı?

Antrenman aslında ne vakit yaparsanız yapın yararlı. Ancak ABD’de yapılan bir araştırmaya nazaran, idmanın günün...

Kadınlar ve erkeklerin ideal egzersiz saatleri farklı: Sabah mı, akşam mı spor yapmalı?

Antrenman aslında ne vakit yaparsanız yapın yararlı. Ancak ABD’de yapılan bir araştırmaya nazaran, idmanın günün hangi saatlerinde en yararlı olduğu bayanlar ve erkeklerde farklı.

Araştırma bayanların sabah saatlerinde spor

Araştırmacılar bu bahisteki bilgilerin birçoklarının erkekler üzerinde yapılan araştırmalara dayandığını söylüyorlar.

Bayanlar ve erkekler ortasındaki hormonsal farklılıklar, beden saati farklılıkları ve uyku döngülerinin bu farklılıkta rolü olabileceğini düşünüyorlar.

ABD’deki araştırmanın dayandığı 12 haftalık deneye, 25 ile 55 yaş ortasında hepsi de etkin ve sağlıklı 30 erkek ve 26 bayan katılmış. Bu mühlet içinde esneme hareketleri, kısa aralık koşu, dayanıklılık ve güç idmanlarının deneklerin vücutları üzerindeki tesiri izlenerek kaydedilmiş.

Deney müddetince bir küme sabah 08:30 öncesinde bir saat idman yaparken başka küme antrenmanını 18:00-19:00 ortasında yaptı. Bütün iştirakçiler özel olarak düzenlenmiş bir diyet uyguladı.

Araştırmacılar deney boyunca bütün iştirakçilerin esneklik, güç ve aerobik kuvveti ile beden yağ oranı ve tansiyonunu ölçerek kaydetti.

Genel bir sonuç olarak, deneye katılan herkesin atletik kapasitesi ve sıhhati hangi saatlerde idman yapmış olurlarsa olsunlar, 12 haftanın sonunda çok daha güzeldi.

Bu nedenle araştırmanın önderi ve New York eyaletindeki Skidmore Fakültesi’nde sıhhat ve insan fizyolojisi profesörü olan Paul Arcerio “En güzel antrenman saati, günlük hayat akışınıza uygun zamandır” diyerek başlıyor.

Ama bayanlar ve erkekler için ülkü antrenman saatinin farklı olabileceğini gösteren datalara de dikkat çekiyor.

Erken mi geç mi yapmalı?

Arcerio, en çok bel-göbek etrafındaki yağlarından kurtulmak ve tansiyonlarını düşürmek isteyen bayanların sabah saatlerinde antrenmanı hedeflemesi gerektiğini söylüyor.

Bu değerli zira göbek-bel etrafındaki yağlar, karaciğer dahil iç organları çevreliyor ve bu nedenle tehlikeli olabilir.

Lakin Arcerio, vücutlarının üst kısmındaki kasları güçlendirmek ve genel olarak beslenme tertibini düzgünleştirmek ve moralini yükseltmek isteyen bayanların akşam saatlerinde antrenmanı tercih etmesini tavsiye ediyor.

Deneye katılan erkeklerin hangi saatlerde spor yaptığı ise sonuçları daha az etkiliyor.

Ama araştırma, deneklerin datalarından kalkarak, “kalp sıhhati ve metabolizmalarını geliştirmek, morallerini yükseltmek isteyen erkekler için ülkü antrenman vaktinin akşam saatleri olduğu” sonucuna varıyor.

Metabolizmanın daha sağlıklı olması demek tıpkı vakitte obezite, Tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve felç riskini de azaltmak demek.

Erkekler ve bayanların vücutlarının antrenman saatine neden bu kadar farklı yansılar verdiği ise çok açık değil. Araştırmacılar bu hususun daha derinlemesine incelenmesi gerektiğini söylüyor.