Doç. Dr. Mustafa Taş: “Embriyoskop ve genetik tarama ile tüp bebekte başarı oranı artıyor”

Doç. Dr. Mustafa Taş : “Embriyoskop ve genetik tarama ile tüp bebekte muvaffakiyet oranı artıyor”...

Doç. Dr. Mustafa Taş: “Embriyoskop ve genetik tarama ile tüp bebekte başarı oranı artıyor”

Doç. Dr. Mustafa Taş : “Embriyoskop ve genetik tarama ile tüp bebekte muvaffakiyet oranı artıyor”

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Taş :

“Yeni gelişen prosedürler hamile kalma oranını yükseltiyor”

KAYSERİ – Acıbadem Kayseri Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Taş, tüp bebek tedavisinde gebelik oranlarının, yeni teşhis ve tedavi yolları sayesinde giderek yükseldiğine dikkat çekerek, “15 yıl evvel bir sefer tüp bebek denemesi yapmış ve bebek sahibi olamamış bireyler yeni metotların imkanlarından yararlanabilirler. Geçmiş devirdeki başarılı olmayan tedaviler, bugünkü formüllerle yüksek olabilir” dedi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Taş, “Tüp bebekteki tedavi formülleri her vakit için değişiyor. Nedeni de teknolojinin gelişmesiyle tüp bebek tedavilerinde nitekim çok büyük yol kat ediyor olmamız. Zira bizlerin mutfağı olan embriyoloji laboratuvarı, teknolojinin çok değerli olduğu bir alan. Bu türlü olduğu için de aktüel tıp teknolojisi geliştikçe laboratuvarın katkıları artıyor ve gebelikte muvaffakiyet oranları da yükseliyor” dedi.

“Embriyoskop anne rahmini taklit ediyor”

1978 yılındaki birinci tüp bebekten bu yana gebelik oranlarının çok yükseldiğine dikkat çeken Doç. Dr. Taş, “Bunu da aslında kullandığımız aletlere yani teknolojiye borçluyuz. Teknolojinin gelişmesi bizlere kimi noktalarda avantaj sağladı. Örneğin embriyoskop dediğimiz bir sistem var. Embriyoskop, anne rahmini taklit bir teknoloji aslında. Tüp bebek metoduyla döllenme sonrası embriyoları, embriyoskopa yerleştiriyoruz ve burada büyümelerini izliyoruz. Embriyolara anne karnında büyüyormuş üzere bir ortam sağlanıyor. Büyüdükten sonra da kendini bize gösteriyorlar. Biz de en sağlıklı en güçlü embriyoyu seçiyoruz ve anneye transfer ediyoruz. Sağlıklı embriyonun transferi de o embriyonun anne karnında tutunması ve büyüme oranlarını artırıyor ” diye konuştu.

“PGD tekniğiyle sağlıklı embriyo için tarama yapılıyor”

Doç. Dr. Taş, yeni gelişen formüllerden PGD usulü ile embriyodan biyopsi alınarak olumlu sonuca daha çabuk ulaşılabildiğini söyleyerek, “Embriyoskop aygıtından bağımsız olan bir formül de PGD’dir. Bu da genetik taramalı tüp bebek demek. Bu da teknolojinin bize katmış olduğu çok büyük bir nimet. Hasta bebekleri olanlar, genetik taşıyıcı olanlar, genetik hastalığı olanlar, tekrarlayan başarısız tüp bebeği olanlar ve ileri yaş bayanlar genetik taramalı tüp bebek için adaydır. Bu adayların embriyolarını PGD ile inceliyoruz. Embriyolardan biyopsi alıyoruz ve sonra genetik laboratuvarlarında muhtemel genetik hastalıkların olup olmadığını inceliyoruz. Hastalıkla bağlı olan embriyoları eliyoruz, böylelikle sağlıklı embriyoları saptamış oluyoruz. Sağlıklı embriyoları da tekrar anne adayına transfer ederek hamile kalmasını sağlayabiliyoruz. PGD’de epey değerli katkılar sunarak gebeliği artıran bir yöntem” dedi.

Tüp bebek branşının tecrübe, donanım ve teknoloji gerektirdiğini vurgulayan Doç. Dr. Taş, “Gerçekten tüm teşhis ve tedavi formüllerini uygulamamıza karşın her vakit gebelik elde edemiyoruz. Bugün, geçmiş yıllara nazaran daha başarılı sonuçlar alsak da hala nedeni bilinmeyen sıkıntılar nedeniyle birtakım çiftler bebek sahibi olamıyor. Lakin tüp bebek üzerine araştırmalar sürüyor, ilerde başarısızlığı bertaraf edecek yeni metotlar gelişeceğini düşünüyoruz. Tahminen bundan 20 yıl sonra her yaptığımız tüp bebek gebelikle sonuçlanacak” tabirlerine yer verdi.

“Yeniden başvurun”

Daha evvel başarısız olan hastaların yeni formüllerden yararlanması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Taş, çocuk sahibi olmak isteyenlere şunları söyledi:

“Bizlerin de merak ettiği şey bu. Gebelik oranını artırmak için ‘Hangi formülleri kullanabiliriz? Daha neler yapılabilir?’ diye düşünüyoruz. Bu soruların karşılığı teknolojinin gelişmesi ile daha da açığa kavuşacak. O yüzden her vakit söylediğimiz bir şey var, 15 yıl evvel bir sefer tüp bebek denemesi yapmış lakin bebek sahibi olamamış bireylerin yine denemesi lazım. 15 yıl evvelki teknoloji ile şimdiki teknoloji çok farklı. O hastalarda muvaffakiyet oranları bugünkü prosedürlerle sahiden de yüksek olabilir.”

İhlas Haber Ajansı / Eren Kan – Sıhhat