40’lı yaşlarda erkeklerin dikkat etmesi gereken 6 madde

Erkekler için en faal periyodun 40’lı yaşlarda başladığını söyleyen Üroloji Kısmı’ndan Prof. Dr. Hakan Koyuncu,...

40’lı yaşlarda erkeklerin dikkat etmesi gereken 6 madde

Erkekler için en faal periyodun 40’lı yaşlarda başladığını söyleyen Üroloji Kısmı’ndan Prof. Dr. Hakan Koyuncu, bu süreçte dikkat edilmesi gereken 6 maddeyi paylaştı. Prof. Koyuncu, “Gerek meslek ve toplumsal bağlar gerekse de aile manasında ağır ve en çalışılması gereken süreç olarak bilinen 40’lı yaşlarda hayat çok süratli geçebilmektedir. Bu kadar etkin olan periyotlarda de sıhhat bazen ihmal edilebilmektedir. Halbuki sıhhat risklerini bilmek ve tedbir almak erkekler açısından kaliteli bir ömür geçirmeyi sağlayabilmektedir” dedi.

Özellikle 40 yaş üstü erkeklerin iş ve aile ekseni etrafında giden döngüsünün içinde kendilerini ihmal edebildiklerini belirten Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Kısmı’ndan Prof. Dr. Hakan Koyuncu, gerek ruhsal gerekse de hormonal tesirlerle erkeklerde süratli yaşlanma meydana gelebileceğini ve ürolojik problemlerin ortaya çıkabileceğini söyledi. Dikkat edilecek birkaç nokta ile erkeklerin sağlıklı bir ömür sürmelerine takviye olunacağını vurgulayan Prof. Dr. Koyuncu, 40 yaş üstü erkeklerin sıhhatleri açısından dikkat etmeleri gerekenler hakkında bilgi verdi.

“PROSTAT KANSERİ AÇISINDAN RUTİN TARAMALARINI YAPTIRMALARI GEREKİR”

Prof. Dr. Hakan Koyuncu, bu periyotta hem ürolojik hem de toplumsal açıdan birtakım parametrelere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, erkekler için sağlıklı ve keyifli bir ömür sürmesinin sırlarını şöyle paylaştı:

“Ailesinde kanser hikayesi olan erkeklerin bilhassa prostat kanseri açısından rutin taramalarını yaptırmaları gerekir. Amerika’da bu çeşit hikayesi olan erkeklerde prostat taraması 40 yaşında başlamaktadır. Ailede hikaye yoksa 45 yaşında taramalar başlayabilir. Prostat kanseri kanda PSA düzeyleri ölçülerek ve fiziki muayene ile teşhis edilebilmektedir. Bu iki tetkikten birinde anormallik varsa ileri tetkik istenebilir. Bunun yanında erkeklerin erken yaşta dikkat etmesi gereken bir öteki nokta ise böbreklerdir. Böbrek tümörleri, kanserleri artık yaş olarak erken görülmektedir. Bu nedenle 40 yaşa gelen erkeklerde hiçbir şikayet olmasa bile ürolojik açıdan kesinlikle bir check-up yaptırılmalıdır. Bu check-up’ta bilhassa de böbrek açısından tarama kıymet kazanmaktadır.

“HORMONAL DEĞİŞİKLİK OLABİLİR”

Prof. Dr. Hakan Koyuncu, “40 yaş sonrasında kimi hormonal değişiklikler de başlayabilir.  Hatta erkeklik hormonlarında da düşüş gözlenebilir. Lakin herkeste bu hormonların olağanın altına inecek diye bir kural olmamaktadır. Ancak erkeklerin hayat döngülerinin en faal olduğu, en gerilim altında çalışılan bu süreçte aile ve iş ortasında sıhhat ihmal edilebilmektedir. Bu da hormonları etkileyebilmektedir. Bilhassa de işin içine prostat denetimi girdiğinde genelde pek çok erkek bunun bir yaşlanma belirtisi olduğunu düşünebilmektedir. Buna bağlı olarak da kimi erkeklerin beden sağlıklarıyla cinsel performansları etkilenebilmektedir. Meğer bu bir yaşlanma belirtisi değildir. Bilakis sağlıklı bir ömür için ürolojik denetimler kıymet taşımaktadır” formunda konuştu.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 6 HUSUS

40 yaş ve üstü erkeklerin üstteki durumlar göze alındığında daha sağlıklı ve keyifli olmaları için dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu kaydeden Prof. Dr. Hakan Koyuncu, 6 teklifte bulunarak şu bilgileri paylaştı:

“Böbreklere dikkat edin: Erkeklerin böbreklerine dikkat etmesi gerekir. Bunun için de bilhassa bol su tüketimi kıymetlidir. Kışın 2-2,5litre, yazın 2,5- 3 litre su tüketimi böbrek sıhhatiyle birlikte genel beden sıhhatini da korumaktadır.

“Tuzsuz beslenin: Hem böbrek sıhhati hem de beden için tuzsuz beslenilmelidir.

“Obeziteden korunun: Karbonhidrat ve yağın minimal olduğu; protein ve zerzevat yüklü bir beslenme biçiminin benimsenmesi obezite açısından kollayıcı olabilmektedir. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı hem fizikî sıhhati korur hem de kilo istikrarını sağlar.

“Spor yapın: Erkeklerin illa ağır sporlarla uğraşmasına gerek yok. Haftada iki ya da üç defa tempolu olarak yapılacak yürüyüşler kalp sıhhatiyle birlikte ürolojik sıhhati hasebiyle fizikî sıhhati korumaktadır. Yürüyüş ruhsal sıhhati da olumlu desteklemektedir. Ayrıyeten obeziteye karşı da gözetici olmaktadır.

“Kontrolleri aksatmayın: 40 yaş ve üstü erkeklerin prostat, böbrek taramalarını tertipli bir rutine oturtması sıhhat risklerini hayli düşürecektir. Bilhassa ailesinde kanser hikayesi bulunan erkeklerin rutin denetimlerine itina göstermesi kıymetlidir.

“Hobiler edinin: Hayatın iş ve aile alanında faal olan erkekler kendilerine vakit ayırmayı unutabilir. Bu da hormonal dengeyi hasebiyle da hem ruhsal hem de fizikî sıhhati olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle edinilecek bir hobi hormonal istikrara olumlu tesir ederken ruhsal sıhhati da destekleyecektir. Hayata ne kadar motive olunursa, hormonlar da o kadar gerçek çalışır.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat