Göz Hastalıkları Uzmanı Meltem Toklu: “Güneş ışınları kansere yol açabilir”

Göz Hastalıkları Uzmanı Meltem Toklu: “Güneş ışınları kansere yol açabilir” “Kesinlikle plastik, kalitesiz camdan yapılan...

Göz Hastalıkları Uzmanı Meltem Toklu: “Güneş ışınları kansere yol açabilir”

Göz Hastalıkları Uzmanı Meltem Toklu: “Güneş ışınları kansere yol açabilir”

“Kesinlikle plastik, kalitesiz camdan yapılan gözlükler çocuklara alınmamalıdır”

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan Devlet Hastanesinde misyon yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Meltem Toklu, gözü güneş ışınlarının ziyanlı tesirlerinden korumak için tercih edilen güneş gözlüklerinin yanlış kullanımı sonucu kansere ve önemli sıhhat sıkıntılarına neden olabileceğini söyledi.

Yaz aylarında artan güneş ışınları ve ısıdan korunmak için ucuza alınan kalitesiz cam yahut plastikten yapılmış gözlüklerin kullanılmamasına karşı uzmanlar uyardı. Tatvan Devlet Hastanesinde vazife yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Meltem Toklu, gözlerin güneş ışınlarından nasıl korunabileceği hakkında İhlas Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu. Gözü güneş ışınlarının ziyanlı tesirlerinden korumak için tercih edilen güneş gözlüklerinin yanlış kullanım sonucu kansere ve önemli sıhhat meselelerine neden olabileceğini açıklayan Uzman Toklu, “Yaz aylarında dünyaya ulaşan ultraviyole ışın ölçüsü biraz daha fazla olduğu ve gelen ışınlar daha dik olduğu için kesinlikle güneş gözlüğünü öneriyoruz. Ultraviyole ışınlar en az derimiz olduğu kadar gözlerimize de çok ziyanlı. Bilhassa göz kapağı derisinde gözün beyaz kısmını saran zar katmanı olan konjoktivada kanser oluşumuna neden olabiliyor. Çok sık gördüğümüz halk ortasında beğenilen et yürümesi yahut kuşkanadı olarak bilinen piterjium rahatsızlığının ana sebebi ultraviyole ışınlarıdır. Ayrıyeten uzun müddetler boyunca güneş ışığına maruz kalmak katarakt rahatsızlığının erken periyotta gelişimine neden olabilir. Bunun dışında görme merkezimizin de bulunduğu retina üzerinde olumsuz tesirlere sahiptir. Ultraviyole ışığa uzun mühlet korunmasız maruz kalmak, halk ortasında sarı nokta hastalığı olarak da bilinen makula dejenerasyonuna neden olabilir. Güneşin deriye olan ziyanı halk ortasında daha çok biliniyor” dedi.

“Mutlaka Sıhhat Bakanlığı onaylı güneş gözlüğünü öneriyoruz”

Sahte güneş gözlüğü takılmaması gerektiğini söyleyen Uzman Toklu, “Gözlükler dışarıdan bir yerden değil de gözlükçüden alınmalı ve Sıhhat Bakanlığı onaylı, ultraviyole filtreli ve mümkünse polarize ışığı süzen gözlükler olması gerekiyor. Bunun dışında en kıymetlisi göz etrafını örterek göze oturmalı, koyu camlı olmalı, her yerde birebir renkte olmalı ve güneş gözlüğünü kesinlikle güneşli havalarda kullanmamız gerekiyor. Bilhassa çocuklarda bazen dışarıdan alınmış gözlükleri sık görüyoruz. Çocuklara çok ziyanlı, onlar biraz daha güneşin yan tesirlerine hassas olduğu için muhakkak plastik, kalitesiz camdan yapılan gözlükler çocuklara alınmamalıdır. Mümkünse onlara da gözlükler gözlükçüden alınmalıdır” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Mücahit Tarlan – Sıhhat