JP Morgan’dan Türkiye için enflasyon değerlendirmesi: Mayıs ayında yüzde 72 ile tepe yapacak, aralık ayında geriler

TÜİK’in dün açıkladığı Nisan ayı enflasyon sayılarını pahalandıran JPMorgan, enflasyonun yüzde 70’e yükseldiği bir ülkede...

JP Morgan’dan Türkiye için enflasyon değerlendirmesi: Mayıs ayında yüzde 72 ile tepe yapacak, aralık ayında geriler

TÜİK’in dün açıkladığı Nisan ayı enflasyon sayılarını pahalandıran JPMorgan, enflasyonun yüzde 70’e yükseldiği bir ülkede siyaset faizinin yüzde 14’te durmaya devam etmesini açıklamanın sıkıntı olduğunu vurguladı.

“MERKEZ SİYASET DURUŞUNU NORMALLEŞTİRMEDE SABIRSIZ DEĞİL”

Talebin güçlü olmaya devam ettiği, maliyet kaynaklı enflasyonist baskıların güçlü olduğu ve kredibilitenin zayıflamaya devam ettiği ortamda TCMB’nin siyaset duruşunu normalleştirmede ivedisi olmadığını tabir eden JP Morgan, bu ortamda lira istikrarının enflasyonist baskıları sınırlamada ana araç olacağını öngördüklerini belirtti.

“ARALIK AYINDA GERİLEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Türkiye‘de enflasyonun Mayıs ayında yüzde 72 ile zirve yapacağını öngören JPMorgan, Aralık ayına kadar da enflasyonun yüzde 65-75 aralığında kalacağını, Aralık ayında güçlü baz tesiriyle gerilemesini beklediklerini tabir etti.

YIL SONU TÜFE İDDİASI YÜZDE 49,5’E ÇIKTI

JPMorgan, dün açıklanan Nisan ayı enflasyon sayıları sonrasında 2022 yıl sonu TÜFE varsayımını yüzde 43,5’ten yüzde 49,5’e çıkarırken, 2023 sonu için bekentisini de üzde 15,0’dan yüzde 19,0’a yükseltti.