Gram altın güne düşüşle 979 lira seviyesinden başladı

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının akabinde 979 lira düzeyinde süreç görüyor. Dün, ons altın...

Gram altın güne düşüşle 979 lira seviyesinden başladı

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının akabinde 979 lira düzeyinde süreç görüyor. Dün, ons altın fiyatındaki yükselişe paralel bedel kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 2,2 artışla 987 liradan tamamladı. Bu sabaha ise gerileme ile başladı.

GRAM ALTIN 979 LİRA

Altının gram fiyatı, yeni güne ise düşüşle başlamasının akabinde saat 10.55 prestijiyle evvelki kapanışının yüzde 0,8 altında 979 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.610 lira, Cumhuriyet altını da 6.560 liradan satılıyor.

Dün İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) tahvil alımı atılımını açıklamasının akabinde doların bedel kaybetmesine paralel yüzde 1,9 yükselerek 1.660 dolardan günü tamamlayan altının ons fiyatı, şu sıralarda yüzde 1 azalışla 1.643 dolardan süreç görüyor.

ALTINDA DALGALANMA SÜREBİLİR

Analistler, bugün merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının yatırımcıların odağında olacağını ve altın fiyatlarında dalgalanmanın sürebileceğini belirterek, tahvil ve döviz piyasasındaki hareketliliğin de yakından izlenmesi gerektiğini söyledi.

Bugün bilgi gündeminin de ağır olduğuna işaret eden analistler, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCM) Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantı özetinin, yurt dışında ise ABD’de büyüme, Almanya’da enflasyon ve Avro Bölgesi’nde ekonomik itimat endeksinin takip edileceğini bildirdi.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.620 ve 1.600 doların dayanak, 1.660 ve 1680 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Muhammed Said Tanıl – İktisat