Araç sahipleri dikkat! Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi uygulaması başladı, 2 bin 815 lira cezası var

Egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların tespiti için EGEDES uygulamaya girdi. ASELSAN tarafından yerli ve ulusal olarak...

Araç sahipleri dikkat! Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi uygulaması başladı, 2 bin 815 lira cezası var

Egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların tespiti için EGEDES uygulamaya girdi. ASELSAN tarafından yerli ve ulusal olarak geliştirilen taşınabilir plaka tanıma sistemi (MPTS) aygıtlarının yerleştirildiği EGEDES uygulaması, 43 ilin geçiş güzergahı “kilit kavşak” Kırıkkale’de de yapılmaya başladı. Egzoz Emisyon ölçümleri yaptırılmayan araçlar, sistem sayesinde birkaç saniyede tespit edildi.

CEZASI 2 BİN 815 TL

Egzoz muayenesi yaptırmayanlar ceza ödeyecek. Vatandaşların egzoz ölçümlerini tamamlamadan trafiğe çıkmaması gerektiği, egzoz ölçümü yaptırılmamış araçlar hakkında sistem üzerinden otomatik tutanak oluşturulacağı ve 2022 yılı egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası olarak 2 bin 815 TL ceza uygulanacağı bildirildi.

TRAFİK AKSAMADAN BİRKAÇ SANİYEDE TESPİT EDİLİYORLAR

Projeye ait bilgi veren Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Uğur Atar yaptığı açıklamada, EGEDES sayesinde egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların trafiği aksatmadan birkaç saniyede tespit edildiğini söyledi.

“PLAKALARI OTOMATİK OLARAK OKUYOR”

Projenin 1 Eylül tarihi itibariyle 81 vilayette uygulandığını anlatan Atar, “2020 yılından beri deneme ölçümleri yapılıyordu. Etraf şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla ASELSAN ortasında yapılan bir mukavele çerçevesinde plaka okuma sistemi ile yoldan geçen araçların plakalarını otomatik olarak okuyor.

“CİDDİ BİR ARAÇ YOĞUNLUĞU VAR”

Sistem envanterden taramasını yapıyor. Egzoz emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığının tespiti gerçekleşiyor. Bunun en büyük avantajı; daha çok daha seri bir biçimde kontrol yapmak. Evvelden araçlar durduruluyordu vatandaşlarımızın hem vakti alınıyordu hem Trafik tıkanıyor malum Kırıkkale, 43 ilin kesişim noktası. Önemli bir araç yoğunluğu var. Önemli de bir emisyon hacmi var” dedi.