Eyüp Akbal: “Tasarruf finansman kesiminin finans pastasındaki hissesini artırmayı hedefliyoruz”

Fuzul Tasarruf Finansman AŞ İdare Şurası Lideri Eyüp Akbal, tasarruf finansman dalı çekilişli sistem mukavelelerindeki...

Eyüp Akbal: “Tasarruf finansman kesiminin finans pastasındaki hissesini artırmayı hedefliyoruz”

Fuzul Tasarruf Finansman AŞ İdare Şurası Lideri Eyüp Akbal, tasarruf finansman dalı çekilişli sistem mukavelelerindeki 1 milyon TL üst limitin, günümüz konut fiyatları göz önüne alınarak revize edilmesi gerektiği açıklamasında bulundu.

30 yılı aşkın müddettir, bilhassa dar gelirli bireylerin tasarrufa dayalı mesken, araba ve ticari iş yeri edinimine finans sağlayan tasarruf finansman dalı, 31 Ekim tarihinde gerçekleştirilen 2. Finansın Geleceği Zirvesi’nde masaya yatırıldı. T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, BDDK Lideri Mehmet Ali Akben, SPK Lideri İbrahim Ömer Gönül, SEDDK Lideri Mehmet Akif Eroğlu, FKB Lideri Ali Emre Ballı ve Fuzul Tasarruf Finansman AŞ İdare Heyeti Lideri ve FKB Tasarruf Finansman Dal Heyeti Lideri Eyüp Akbal’ın yanı sıra bankacılık ve finans dalının değerli temsilcilerinin katıldığı dorukta, finansın dünü, bugünü ve geleceği alanında uzman isimlerce ele alındı. Dorukta dalın beklenti ve taleplerini, kontrat limitlerinden, kamu takviyelerine kadar birçok mevzuyu lisana getiren Eyüp Akbal, tasarruf finansman kesiminin finans pastasındaki hissesini artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Arsa, mal ve hizmetler sisteme eklenmeli

Tasarruf finansman şirketlerinin bölüm temsil konseyi toplantısında gündeme gelen yönetmelik ve kanunu geliştirmeye yönelik tavsiye kararından dorukta bahseden Akbal; “Çekilişli sistem mukavelelerindeki 1 milyon TL üst hudut, günümüzdeki konut fiyatları göz önünde bulundurularak 10 milyon TL olarak revize edilmesini bekliyoruz. Yönetmelikle sonlandırılan 1 milyon TL ve üzeri mukavele fiyatı genel mukavele meblağlarının yüzde 15’ini geçemez unsuru, 10 milyon TL olarak değiştirilmesi tüm taraflar için yararlı olacak. Sonraki yıllarda ise bu limitler geçmiş yılın enflasyon sayılarıyla otomatik olarak güncellenebilir. Ferdî kontratlarda teslimat için tasarruf fiyatının yüzde 40’a ve toplam vadenin 5’te 2 oranına ulaşması gerekiyor. Ferdî kontratlarda sisteme peşinatlı giren müşterilerimizin tahsisat vakti geldiğinde verdiği peşinat oranında teslim tarihinin geri çekilmesi, çekilişli sistemlere de eklenebilmelidir. Altın, enflasyon yahut konut endeksli kampanya modellerinin de önü açılabilir, ayrıyeten tasarruf fon havuzunun altın yahut kur muhafazalı hesaplarda tutulması alternatifleri de sağlanabilmelidir. Yönetmelikte bulunan konut ve çatılı iş yeri finansman devri 120 aydan 180 aya, araç finansmanı ise 60 aydan 100 aya çıkarılması tasarruf tabanını artıracaktır. Tasarruf finansman firmalarının finansman sağladığı konut, araç, çatılı iş yeri ile hudutlu olan eserlere; arsa ve BDDK’nın uygun göreceği mal yahut hizmetlerin ediniminin de eklemesi ile ilgili kanun değişikliğine muhtaçlık duyuluyor” formunda konuştu.

Sektör BES’e sağlanan takviye ve teşvikin bir benzerinin uygulanmasını istiyor

Sektörün, birikim sahiplerine sadece konut, taşıt ve çatılı iş yeri için finansman sağladığını, hizmet verilen alanın dar olduğunu söyleyen Akbal, “Sektör temsilcileri olarak yeni eser ve paketleri de sistemin içine dâhil etmek istiyoruz. Küçük çaplı birikimlerin iktisada kazandırılmasına yönelik çeyiz, eğitim, tatil ve hac-umre paketleri hazırlanabilir. Kişisel Emeklilik Sistemi, öbür yatırım araçlarından farklı olarak devlet katkısıyla da destekleniyor. BES’e dâhil olan tasarruf sahiplerine, yatırdıkları 100 TL’ye devlet tarafından yüzde 30 katkı sunuluyor. BES’te yürütülen dayanak ve teşvikin bir benzerinin konut ediniminde kesimimize uygulanmasını temenni ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Sektör, gelir dağılımı piramidinin tabanındaki yüzde 80’ini hedefliyor

Temmuz 2022 prestijiyle bölümde 6 şirketin 416 şube, 4 bin 700’ü aşkın çalışan ile hizmet verdiğini kaydeden Akbal, “Sektörümüz bugün prestijiyle 13 milyar TL etkin büyüklüğe sahip. Tasarruf periyodunda 230 binden fazla müşterinin 53 milyar TL meblağında kontratı bulunuyor. Kelam konusu devirde 131 bin müşteriye 19 milyar TL finansman sağlandı. Bölüm her yıl üstüne katarak, yeni müşteriler edinerek etkin büyüklüğünü geliştirerek yoluna devam ediyor. Bölümümüz 30 yıllık geçmişinde ekonomik manada birçok aksiliklerle karşılaştı. Birçok enflasyonist durumla gayret etti ve bugünlere gelene kadar bu taraftaki kaslarını geliştirdi. Münasebetiyle bölüm, önümüzdeki süreçte daha da büyüyecektir. Kesim, gelir dağılımı piramidinin tabanındaki yüzde 80’ini hedefliyor” dedi.

Sosyal konut atılımlarında kesim temsilcileriyle adımlar atılabilir

Türkiye’de yıllık ortalama konut muhtaçlığının 1 milyon olduğunu kelamlarına ekleyen Akbal kelamlarına şöyle devam etti: “2021 Aralık ayı prestijiyle ülkemizde başlayan ekonomik dalgalanmalarla konut üretim maliyetleri arttı. Hasebiyle konut üretiminde daralma meydana geldi. Hükûmetimizin Toplumsal Konut Atağı ise bu olumsuz periyoda merhem oldu. Eylül ayında başlatılan Toplumsal Konut Hamlesi’ne yapılan müracaatların 8 milyonu aştığı konuşuluyor. Konut müracaatları bu derece önemli bir sayıya ulaşmışken kesimimizin ehemmiyeti bir sefer daha gün yüzüne çıktı. Bu bağlamda da bölümün büyümesi ismine devletimizin toplumsal konut projelerine yük vermesi çok değerli. Bu ve buna emsal projelerde tasarruf finansman kesiminin temsilcileriyle birlikte adımlar atılabilir” diye konuştu.

“Tasarruf Finans Akademisi kurulması ismine çalışmalarımıza başladık”

“Sektörün akademik alanda güçlendirilmesi ismine üniversite kesim iş birliğine ehemmiyet veriyoruz” diyen Akbal, kelamlarını şu halde tamamladı: “Tasarruf Finans Akademisi kurulması için çalışmalarımıza başladık. Faizsiz finansman alanında çalışmalar yürüten üniversitelerimiz ile yakın temas hâlindeyiz. Bu alandaki bilgi birikimimizi ve deneyimlerimizi, akademik bakış açısıyla kamuoyuna duyurmak istiyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı