Altın düşüş kaydetmeye devam ederken gramı 963 lira oldu

FED’den gelen şahin bildiriler ve global resesyon kaygıları sonrası yatırımcılar inançlı liman olarak gördükleri dolara...

Altın düşüş kaydetmeye devam ederken gramı 963 lira oldu

FED’den gelen şahin bildiriler ve global resesyon kaygıları sonrası yatırımcılar inançlı liman olarak gördükleri dolara ağır talep gösterdi. Yatırımcıların bu atağı ise kıymetli metallerde kıymet kaybına neden oldu.

ONS ALTIN 2020’DEN BERİ EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Dolardaki güçlü yükseliş emtia piyasalarını geri çekilmeye zorladı. Başka pahaların baskı altına alınması sonrası ons altın fiyatları 1621 dolara kadar geriledi.

FAİZ ARTIŞ BİLDİRİLERİ ALTINI BASKILIYOR

Spot altın fiyatları doların yükselmesine orta vermesi sonrasında yüzde 1,2’ye varan artış kayedetti. St. Louis Fed Lideri James Bullard’ın enflasyonun daha fazla faiz artışıyla ele alınması gereken “ciddi bir sorun” olduğu istikametindeki ikazlarını yeniledi. Öteki FED liderlerinden gelen faiz artırım bildirileri doların yine artışa geçmesine ve altının düşmesine neden oldu.

ALTIN FİYATLARI SON DURUM

Yurtiçinde de altın fiyatları düşüşe geçti. Ons altındaki tarihi düşüşle bir arada gram altın paha kaybederek 963 lira oldu. Çeyrek altın 1625 liradan süreç görürken, Cumhuriyet altını 6468 lira oldu.