Elon Musk’ın yeni planı: Twitter yakında büsbütün fiyatlı olabilir

Teknoloji milyarderi Elon Musk, sahibi olduğu toplumsal medya platformu X’in (eski ismiyle Twitter ) yakında...

Elon Musk’ın yeni planı: Twitter yakında büsbütün fiyatlı olabilir

Teknoloji milyarderi Elon Musk, sahibi olduğu toplumsal medya platformu X’in (eski ismiyle Twitter ) yakında büsbütün fiyatlı olabileceğini söyledi. Musk’ın kelamlarının akabinde şirketten rastgele resmi bir açıklama gelmedi.

“KÜÇÜK BİR AYLIK ÖDEMEYE GEÇİYORUZ”

Elon Musk, bot yahut “otomatik” hesaplarla gayret etmenin tek yolunun, X için bir ödeme sistemi geliştirilmesi olduğunu savundu. Musk, “Sistemin kullanımı için küçük bir aylık ödeme almaya geçiyoruz” dedi. X’in sahibi bu açıklamayı ABD’nin California eyaletinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yla görüşmesi sırasında yaptı, İsrail’i de teknoloji bölümündeki öncü rolü nedeniyle övdü.

ŞİRKETTEN ŞİMDİ AÇIKLAMA GELMEDİ

Uzmanlar, Musk’ın fikirsizce bir açıklama mı yaptığının, yoksa net bir politikayı mı işaret ettiğinin aşikâr olmadığını; büsbütün fiyatlı abonelik halinde X’in kullanıcı sayısının ve reklam gelirlerinin süratle azalabileceğini söylüyor. BBC, Musk’ın kelamları sonrası daha ayrıntılı bilgi almak için X’le temasa geçti fakat şirketten rastgele bir açıklama yapılmadı.

ADINI DEĞİŞTİRİP FİYATLI HALE GETİRDİ

Tesla ve Space X şirketlerinin de sahibi olan Musk, Twitter‘ı geçen yıl 44 milyar dolara satın almış ve bir müddet evvel platformun ismini X olarak değiştirmişti. Musk, TweetDeck kullanımını da fiyatlı hale getirmiş; Twitter Blue yeni ismiyle X Premium kullanıcılarına NFT’yi profil resmi yapma, sohbetlerde ve aramada öncelikli sıralamaya koyma, gönderilere kalın ve italik metin ekleme, daha uzun görüntüler yayımlama, toplumsal medya platformunun tüm mevcut Blue (Premium) özelliklerine erişim ve yeni özelliklere erken erişim imkanı vermişti.

Fiyatı ülkeden ülkeden ülkeye değişen bu üyelik hala Türkiye’de aylık 150, yıllık 1569,99 TL. X ise hala fiyatsız.