YÖK’ten vakıf yükseköğretim kurumlarına “ders ücreti uyarısı”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), vakıf yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören ve yarıyıl tekrarı yapan veya normal öğrenim...

YÖK’ten vakıf yükseköğretim kurumlarına “ders ücreti uyarısı”

yokten vakif yuksekogretim kurumlarina ders ucreti uyarisi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), vakıf yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören ve yarıyıl tekrarı yapan veya normal öğrenim süresini uzatan öğrencilerden öğrenim ücretinin yıllık olarak değil, yalnızca tekrar gerektiren ders veya yarıyıl başına alınmasına karar verdi. YÖK’ten yapılan açıklamada, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu çerçevesinde vakıf yükseköğretim kurumlarında öğrencilerden alınacak eğitim ve öğretim ücretlerinin mütevelli heyeti tarafından belirlenmesinin öngörüldüğü hatırlatıldı. ve şu açıklamalar yapıldı:

“Yükseköğretim Genel Kurulu, bir üst sınıfa geçen öğrencilerden daha önce alamadıkları ve almaları gereken alt sınıf dersleri için yarıyıl/yıllık ücrete ek olarak ek ücret alınmayacağına karar vermişti. tekrar al. Öte yandan, bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının normal eğitim süresi içinde mezun olamayan ve öğrenim süresini uzatamayan öğrencilerden ders ücreti yerine yıllık ücret talep ettiği yönünde Başkanlığımıza ulaşan şikâyetler üzerine Yükseköğretim Genel Kurulu, Öğrencinin bir yarıyılı tekrar etmesi veya normal öğrenim süresini aşması halinde, alınacak ücret yıllık olmayıp sadece tekrar gerektiren dersler veya dersler için alınır. “Öğrencinin dönem başına ücret ödemesine ve bu ücretin her durumda ilgili yarıyılda alınması gereken ders/kredi başına tutarı aşmamasına karar verilmiştir.”

Açıklamada, tüm vakıf yükseköğretim kurumlarının karara uygun hareket edip etmediğinin ilk denetim döneminde gözden geçirileceği vurgulandı.

Kaynak: İHA