Bundesbank’tan Rusya-Ukrayna savaşının fiyatları artırması uyarısı

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ekonomiye yönelik mart ayı raporunu yayınlandı. Banka, Rusya-Ukrayna savaşının Almanya’daki ekonomik...

Bundesbank’tan Rusya-Ukrayna savaşının fiyatları artırması uyarısı

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ekonomiye yönelik mart ayı raporunu yayınlandı. Banka, Rusya-Ukrayna savaşının Almanya’daki ekonomik toparlanmayı yavaşlattığını belirterek, ülkede enflasyonun gelecek aylarda artacağı ikazında bulundu.

“ENFLASYON ARTACAK”

Banka, özellikle yüksek güç fiyatlarının hanehalkının tüketimi ve güç ağır endüstrinin üretimini azalttığınaveenflasyonu arttıracağına dikkati çekti.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI ALMAN İKTİSADI TOPARLAMASINI ENGELLİYOR

Raporda, Rusya-Ukrayna savaşının Alman iktisadının toparlanmasını süreksiz olarak yavaşlattığı belirtilerek, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının tesirlerinin Almanya’daki ekonomik faaliyetler üzerinde mart ayından itibaren gözle görülür bir tesiri olması beklenen.” denildi.

“TEDARİK ZİNCİRİ KÖTÜLEŞTİ”

Raporda, savaş ile tedarik zincirlerindeki meşakkatlerin yine kötüleştiğine dikkati çekilerek, Alman iktisadının yılın ikinci çeyreğinde toparlanmasının beklenenden çok zayıf olacağı kaydedildi.

“GIDA VE SANAYİ MALLARI FİYATLARININ EK BİR ARTIŞ GÖSTERMESİ MUHTEMEL”

Bundesbank raporunda, “Ukrayna ve Rusya’dan yapılan buğday ihracatındaki düşüşün yahut tedarik zincirlerindeki yeni aksamaların bir sonucu olarak besin ve sanayi malları fiyatlarının da ek bir artış göstermesi olası.” denildi.

Almanya’da ocak ayında yüzde 4,9 olan yıllık enflasyon, Rusya’nın Ukrayna’ya atağıyla artan petrol ve gaz fiyatlarındaki son yükselişten evvel şubatta yüzde 5,1’e ulaşmıştı.

Almanya’nın önde gelen iktisat enstitülerinden Kiel Dünya İktisadı Enstitüsü (IfW), 17 Mart’ta, ham unsur ve üretim maliyetlerindeki keskin artışın şimdi tüketicilere tam olarak yansıtılmadığını belirterek, ek maliyetlerin tüketici fiyatlarına tam olarak yansıtılmasıyla yıl boyunca Almanya’da yüksek enflasyon oranları görüleceğine dikkati çekmişti.

BEKLENTİ ENFLASYONUN YÜKSELMESİ DOĞRULTUSUNDA

IfW ekonomistleri, Almanya’da enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 5,8’e yükselmesini bekleniyor. Bunun gerçekleşmesi halinde Doğu ve Batı Almanya’nın 1990’da birleşmesinden bu yana ülkede en yüksek enflasyon düzeyi görülecek.