‘Ekonomi Çöküyor’ Diyen Efsane: Altın ve Bunlara Tutunun!

Uzun müddettir global bir çöküş konusunda uyaran Robert Kiyosaki, ABD dolarını alçalmakta olan bir balona...

‘Ekonomi Çöküyor’ Diyen Efsane: Altın ve Bunlara Tutunun!

Uzun müddettir global bir çöküş konusunda uyaran Robert Kiyosaki, ABD dolarını alçalmakta olan bir balona benzetti. Finans muharriri, krizde altın ve birkaç yatırım aracının kurtarıcı olacağını vurguluyor.

Robert Kiyosaki, ABD iktisadının “sönen bir balon” üzere çöktüğünü söyledi

Çok satan şahsî finans kitabı ‘Zengin Baba Fakir Baba’nın muharriri Robert Kiyosaki yaklaşan sakinlik konusunda ihtarlarda bulunmaya devam ediyor. Son açıklamalarında, ABD dolarını hükümetin denediği ve alçalmakta olan bir balona benzetti.

Kiyosaki’nin son açıklamaları, 30 Mayıs’ta yayınlanan London Real podcast için yaptığı röportajda geldi.

ekonomi cokuyor diyen efsane altin ve bunlara tutunun 0 wwDLi8CY

Para eğitimi hakkında

Finans eğitimcisine nazaran, “Para sistemimiz çok makus ve hala para hakkında hiçbir şey öğretmiyoruz. Yalnızca eğitim almaya değil, dönüşmeye başlasak âlâ olur.”

Kiyosaki’ye nazaran, bu dönüşüm “sadece okula gitmek ve bir iş bulmak”tan daha fazlasını içeriyor. Bu noktada, “Okul sistemimiz bize uydurma para için çalışmayı öğretti. Okula gidin. Bir iş bulun. Çok çalışın. Para biriktirin. Borçtan kurtulun ve borsaya yatırım yapın. Okul sistemimizde olanlardan çok rahatsızım. Demek istediğim, dönüşmeye başlamalıyız.”

“Sadece altın, gümüş ve BTC kurtarıcı olacak”

Kiyosaki kriz ortamında yalnızca bu varlıkların kurtarıcı olacağını uzun müddettir lisana getiriyor. Altın, gümüş ve Bitcoin’i (BTC) lanse ederken, ABD’deki finans ve eğitim sistemini “komünist” ve “suçlu” olmakla birlikte, fiat para ünitesini kıymetsiz ve bedelsiz olmakla eleştiriyor.

Balon ne vakit patlayacak?

Kiyosaki’nin işaret ettiği üzere, ABD hükümeti “ekonomiyi bu büyük balonun içine soktu. Orada asılı duran balonu görüyorsunuz. Bu Fed ve İngiltere Merkez Bankası’nın iktisatta patlattığı balon ve oradaki küçük gondol da bu balonun altında asılı duruyor. Yani tüm bu düzmece parayı piyasaya pompalıyor. Aslında 2007’den beri bir depresyon içindeyiz.”

Hükümetlerin yanılgılı para siyasetleri konusunda, “Her şeyin çökmesine müsaade vermek yerine, parayı pompalamaya ve faiz oranlarını düşürmeye, faiz oranlarını yükseltmeye ve tüm bunlara devam ettiler. Ancak artık balon söndü. İşte o balon aşağı iniyor ve yaptıkları her şeyi yazdırarak tekrar şişirmeye çalışıyorlar” diyor.

ekonomi cokuyor diyen efsane altin ve bunlara tutunun 1 i6J2yXIZ

Kiyosaki bilhassa, kıt oldukları için fiat para ve pay senetleri yerine altın, gümüş ve Bitcoin’e yatırım yapmayı öneriyor. Finans uzmanı, daha evvel Bitcoin’i “halkın parası” olarak bilhassa övdü. BTC’nin gelecekte bir orta 100.000 dolara çıkabileceğine olan inancını lisana getirdi.

Robert Kiyosaki’nin en son Bitcoin ve altın tahminleri

Ünlü muharrir, bu yıl Şubat ayında attığı bir tweet’te, “Dev çöküş geliyor. Depresyon mümkün. Fed milyarlarca düzmece para basmak zorunda kaldı. 2025’e kadar altın 5.000 dolardan, gümüş 500 dolardan ve Bitcoin 500.000 dolardan süreç görecek” demişti. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Kiyosaki, bu varlıkların bilhassa kriz ortamında öne çıkacağını söylüyor.