MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı ekonomiyi değerlendirdi! Asmalı: Sanayiciler faiz konuşmaktan yoruldu

Müstakil Endüstrici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Lideri Mahmut Asmalı, ekonomi gündeminin son vakitlerde en...

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı ekonomiyi değerlendirdi! Asmalı: Sanayiciler faiz konuşmaktan yoruldu

Müstakil Endüstrici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Lideri Mahmut Asmalı, ekonomi gündeminin son vakitlerde en fazla konuşulan konusu olan faizden bahsetti.

FAİZ İNDİRİMİNİN PİYASAYA YANSIMASI ÇOK DÜŞÜK HIZDA

Asmalı, Merkez Bankası’nın faizi indirmesine karşın bunun krediye yansımasının beklenenden çok daha düşük süratte ilerlediğini tabir etti. Dünya Gazetesi’nde yer alan habere nazaran; Yılık bazda enflasyonun yüzde 80’i aşmış durumda olduğunu hatırlatan Asmalı, “Buna karşın ticari kredi büyümesi 13 haftalık yıllıklandırılmış ve kur tesirinden arındırılmış olarak hesaplandığında yalnızca yüzde 17,62 düzeyinde. Özel bankalarda ise bu tek hanelere inmiş durumda. Bu çok düşük. Yani gerçek olarak ticari kredilerde artış oranı neredeyse eksilerde. Münasebetiyle kredi düzenekleri şu anda durmuş durumda. Kamu bankalarının dayanağı olmasa ticari kredideki bu oran enflasyon karşısında ezilecek” tabirlerini kullandı.

KREDİ MUSLUKLARI KISILMIŞ DURUMDA

Asmalı, Merkez Bankası’nın faizleri indirse de enflasyonla uğraş kapsamında almış olduğu makro ihtiyati önlemler kapsamında kredi artış suratını denetim altında tuttuğunu tabir etti. Asmalı, bu durumun da bilhassa özel bankaların kredi verme iştahını dizginlediğine vurgu yaptı. Asmalı, “Makro ihtiyati önlemler kapsamında bankalar ticari kredi faizlerini hafif aşağı çekmiş olsalar da bu sefer büsbütün kredi musluklarını kısmış durumdalar. Müşterilerin talep ettiğinden çok daha düşük kredi kullandırıyorlar. Doğal kredi piyasalarındaki bu tıkanık iktisadi faaliyetleri de dizginliyor” diye konuştu. Asmalı kelamlarına şöyle devam etti: “Merkez Bankası, ticari bankaları haftalık bazda finanse ediyor. Merkez Bankası’nın bu kadar kısa vadeli fonlamayla bu işi yapıyor olmasından ötürü, gerçek dal uzun vadeli finansmana erişemiyor, uzun vadeli projelere girmek istemiyor. Uzun vadeli finansman imkanlarına daha fazla muhtaçlık var. Maalesef Türkiye iktisadı aşikâr aralıklarla krediye/faize dayalı sistem tıkanıklıklarını yaşamak durumunda kalıyor. Bu durum Türkiye’nin iştirake dayalı bir finans sistemine ne kadar muhtaçlık duyduğunu gösteriyor.”

SANAYİCİ FAİZ KONUŞMAKTAN YORULDU

Asmalı bunun yanında artık gerçek dalın faiz indirimlerini konuşmaktan yorulduğunu söz ederek, “Faizleri, faiz indirimlerini konuşmaktan biz de yorulduk. Münasebetiyle Sayın Cumhurbaşkanımız geçen gün bir TV programında ‘Faizi tek haneye düşürmemiz lazım’ dedi. Düşürsün ekimde kasımda yüzde 9’a. ‘Bir daha da ellemeyeceğim faizi’ desin. 5-6 ay unutalım, artık faizi konuşmayalım, önümüze bakalım.

BİRÇOK DALDA İŞ GÜCÜ YURTDIŞINA GİDİYOR

Sanayici ve üretici belirsizlik ortamını sevmiyor. İstikrar olsun, o istikrarla devam edelim diyoruz” dedi. Asmalı’ya başta yazılımcı olmak üzere Türkiye’den hızlanan beyin göçünün nedeni soruldu.Asmalı, “Yüksek enflasyonda paranın kıymetinin düşmesinden ötürü yalnızca yazılımda değil birçok dalda iş gücü yurtdışına gidiyor. Mesela ben inşaat dalındayım. Kesimde kalıpçılar diyor ki, ‘Yurtdışına gideyim, orada Türkiye’de kazandığım parayı daha kısa müddette kazanayım.’ Birçok kesim işgücü transfer ediyor” dedi.