Dünyanın Her Yerinde En İleri Standartlarda Veri Merkezi İnşa Edebilecek Yetkinlikteyiz

Hayatımız dijitalleşiyor ve her an data üretiyoruz. Elde edilen büyük ölçüdeki datayı depolayan, koruyan ve...

Dünyanın Her Yerinde En İleri Standartlarda Veri Merkezi İnşa Edebilecek Yetkinlikteyiz

Hayatımız dijitalleşiyor ve her an data üretiyoruz. Elde edilen büyük ölçüdeki datayı depolayan, koruyan ve gerektiğinde kullanılabilir olmasını sağlayan data merkezleri ise günümüzün en dikkat çeken endüstriyel yapıları olarak karşımıza çıkıyor.

Her ülkenin verisini kendi sonları içerisinde müdafaası stratejik değer arz ediyor. Bu istikamette yapılan çalışmalar kapsamında son yıllarda ülkemizde de desteklenen data merkezleri ‘’Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’’ vizyonuyla memleketler arası arenadaki gücümüzü artırıyor. Bilhassa teknoloji şirketlerinin, GSM şirketlerinin ve bankaların dijital dönüşümüne öncülük eden bilgi merkezlerini inşa etmek ise başka bir uzmanlık istiyor. Ülkemizde yaptığı bilgi merkezi inşaatlarıyla öne çıkan Serban İnşaat’ın Bilgi Merkezi Yöneticisi Mesut Küçük ‘’Günümüzün ve geleceğin yapıları olan data merkezleri, endüstriyel inşaat bölümünde başka bir uzmanlık ve profesyonellik gerektiren bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Data merkezleri, sahip olduğu bilgiler ve teknolojik aygıtlar sebebiyle başka endüstriyel yapılardan farklı olarak birçok dinamiği içerisinde barındırıyor. Bir data merkezi projesinde alan seçiminden soğutma sistemlerine, inşaat sürecinde kullanılacak teknolojilerden güç idaresine kadar her ayrıntı, yapı için büyük değer arz ediyor. Serban İnşaat, kritik tesisler içerisinde bu kadar farklı dinamiklerle ayrışan data merkezleri için uçtan uca tahliller sunan ve Türkiye’nin önder şirketlerinin projelerini üstlenen bir şirket.’’ dedi. Data merkezlerinin başka endüstriyel yapılardan ayrışan istikametlerinden de bahseden Küçük ‘’Geçtiğimiz yıl, içerisinde barındırdığı en son teknolojiler ve 75’lik yerlilik oranıyla dikkat çeken Turkcell Avrupa Data Merkezi’ni inşa ettik ve şu anda Turkcell Gebze Bilgi Merkezi 5. Modül ve Turkcell Ankara Bilgi Merkezi 2. Modül üretim işlerine devam ediyoruz. Data merkezleri bulunduğu pozisyon ve lokasyona bağlı olarak elektromekanik tasarımı eksiksiz değişebilen yapılar. Bu değişim sebebiyle binada kullanılacak ekipmanların terzi tarzı tasarlanması gerekiyor ve bu noktada Açık Holding bünyesinde bulunan öbür şirketlerimizle muhtaçlığa yönelik özel aygıt dizaynları yapabiliyoruz. Ayrıyeten inşa ettiğimiz data merkezlerini Türkiye’nin neresinde olursa olsun daima denetim altında tutuyor, hem garanti kapsamında hem de tüm bakım süreçlerinde o bölgeye anında ulaşabilecek gruplarımızı hazır bulunduruyoruz. Bu da daldaki kıymetli projeleri gerçekleştirmemizi sağlayan kıymetli kriterlerden biri. Data merkezlerinin 7/24 çalışan ve yanılgısız yapılar olması gerektiğinin şuurundayız ve kurduğumuz uzman grubumuz ve teknolojik altyapımızla dünyanın her yerinde en ileri standartlarda bilgi merkezi inşa edebilecek yetkinlikteyiz.’’ dedi.

‘’Yaşanan Dijital Dönüşümün Kıymetli Bir Modülünü Tamamlıyoruz’’

Veri merkezi sayılarının, önümüzdeki yıllarda büyük bir süratle artıracağını belirten Küçük ‘’İnternet var epeyce bilgi üretecek ve daha fazla bilgi merkezine gereksinim duyacağız. Teknoloji hayatları ve dalları değiştiren büyük bir güç. Bilgi merkezleri de hayatımıza girdikçe, sayısı artıkça dönüşüme uğrayacak ve gereksinimlere nazaran yapısal değişikliklere uğrasa da her vakit değerini koruyacak. Gelişen ve gelişmekte olan tüm teknolojilerin doğal bir sonucu olarak hayatımıza giren bilgi merkezlerinde uzmanlaşmak, süratli aksiyon alabilmek ve yapının her gereksinimine tahlil üretebilmek değerli. Serban İnşaat ülkemize paha katan yapıları inşa etmiş ve hizmete sunmuş bir şirket olarak, bilgi merkezi projeleriyle de kesimin nabzını tutuyor ve anahtar teslim tahlil sunan profesyonel anlayışı sayesinde çağın değişen gereksinimlerine karşılık veriyor. Üretim, telekomünikasyon, sıhhat, finansal hizmetler, konaklama, seyahat ve pazarlama üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren şirketlere yenilikçi data merkezi tahlilleri sunarken, yaşanan dijital dönüşümün de kıymetli bir kesimini tamamlıyoruz.’’ dedi.

Veri merkezleri, pandemi sonrasında yaşanan dijital dönüşümde en aktif rol oynayan yapılar olarak yükselmeye devam ediyor ve yaşanan bu gelişmeler data merkezi inşasında uzmanlaşan şirketlerin pazarda ayrışmasını sağlıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı