Enerjisa Enerji’nin Yatırımları Üçüncü Çeyrekte Sürat Kazandı

Elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri tahlillerinde Türkiye’nin başkan şirketi Enerjisa Güç, yılın birinci dokuz...

Enerjisa Enerji’nin Yatırımları Üçüncü Çeyrekte Sürat Kazandı

Elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri tahlillerinde Türkiye’nin başkan şirketi Enerjisa Güç, yılın birinci dokuz ayında güçlü bir finansal performans yakaladı. Enerjisa Enerji’nin şebeke yatırımları 2022 yılının birinci 9 ayında 2 milyar 306 milyon TL oldu. Konsolide Faaliyet Gelirleri tekrar birebir devirde yıllık bazda yüzde 103 büyüyerek 10 milyar 451 milyon TL’ye ulaştı.

20’si halka açık ve ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON SE olan Enerjisa Güç, 30.09.2022 tarihli mali tablolarını açıkladı. Buna nazaran şirket, 2022 yılının birinci 9 aylık periyodunda konsolide Faaliyet Gelirlerini geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 103 artırarak 10 milyar 451 milyon TL’ye çıkardı.

İlk dokuz aylık sonuçları pahalandıran Enerjisa Güç CEO’su Murat Pınar, “Güçlü bilançomuz ve çevik idare anlayışımız ile daha uygun bir gelecek için yeni güç dünyasına öncülük etme vizyonumuz doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. Bunun için de 2022 yılının birinci dokuz ayında şebeke, teknoloji ve müşteri tahlilleri alanlarındaki yatırımlarımıza artan bir ivmeyle devam ettik. Bu kapsamda şebeke yatırımlarımız yılın birinci dokuz ayında 2 milyar 306 milyon TL olarak gerçekleşti. Bundan sonra da istikrarlı büyüme çizgimizi sürdürürken topluma yarar sağlayacak projeler üretmeye, iş birlikleri geliştirmeye, tüm paydaşlarımız ve ülkemiz için paha yaratmaya devam edeceğiz.” dedi.

Enerjisa Güç CFO’su Dr. Michael Moserise, “Dünya genelinde güç kesiminde gibisi görülmemiş bir süreçten geçiyoruz. Her ne kadar bu gelişmelerden tam manasıyla izole olmasak da güçlü bilançomuz ve sağlam risk idaremizle olumsuz tesirlerini hudutlu tutmayı başardık. Yılın birinci dokuz ayında finansal açıdan ön plana çıkan gelişmeler, üçüncü çeyrekte yatırımlarda yakaladığımız ivme ve nakit akışındaki toparlanma ve ayrıyeten 2022 öngörülerinde üst istikametli revizyon yapmamız oldu. 2022 yılının birinci dokuz ayında Baz Alınan Net Kâr yıllık bazda 59 artış ile 2.536 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Bunun yanı sıra, Ekim 2022’de hem memleketler arası standartlar hem de SPK düzenlemelerine uygun yeşil mahallî tahvil ihracını da içeren 3 milyar TL’lik tahvil ihracı gerçekleştirdik. Piyasada bir kere daha şirketimiz tahviline yönelik yüksek ilgiyi görmekten mutluyuz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı