Erdoğan’ın yarın açıklayacağı Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine başvuru şartları belirlendi

Kira fiyatları ve mesken fiyatlarındaki artışın akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Etraf, Şehircilik ve...

Erdoğan’ın yarın açıklayacağı Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine başvuru şartları belirlendi

Kira fiyatları ve mesken fiyatlarındaki artışın akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan ve salı günü açıklanacak toplumsal konut projesine müracaat kaideleri belirlendi.

BİR HANEDEN TEK MÜRACAAT ALINABİLECEK

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sonları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden yahut proje vilayet nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke hudutları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha evvel TOKİ aracılığıyla mesken satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları müracaat yapabilecek. Toplumsal konutlar için bir haneden tek müracaat alınabilecek.

GELİRİN İSTANBUL İÇİN EN FAZLA NET 16 BİN LİRA OLMASI KOŞULU ARANIYOR

Yeni toplumsal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek. Şehit aileleri, harp ve görev malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç müracaatta bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 16 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 14 bin lira olması koşulu aranacak.

240 AYA KADAR VADE İMKANI

Konutların aylık taksitleri taban ücretlilerin ödeyebileceği meblağda olacak. Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek.

YEREL VE YATAY MİMARİ TERCİH EDİLECEK

TOKİ eliyle yürütülecek konut projesi 81 vilayette hayata geçirilecek, en fazla konut, mümkün sarsıntının en çok etkileyeceği İstanbul’da yapılacak. Proje kapsamındaki konutlarda lokal ve yatay mimari tercih edilecek, konutlar beş katı geçmeyecek biçimde yapılacak. Etraf dostu yapı gereçlerinin kullanılacağı meskenler sıfır atığa, güç verimliliğine ve yenilenebilir güç sistemlerine uyumlu inşa edilecek.

ARSA KAMPANYASINA YERİ OLAN BAŞVURAMAYACAK

Proje kapsamında satışa sunulacak 100 bin arsa, elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış, imar planları bulunan ve inşaat yapmaya hazır formda teslim edilecek. Müracaat bedeli 500 lira olarak belirlenen kampanyadan faydalanmaya hak kazananlar bu yerler üzerine kendi meskenlerini yapabilecek. Müracaat kurallarını taşıyanlar ortasında kura çekilecek. Arsa satışı müracaatlarında şu kurallar aranacak:

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. Yoksul ve dar gelirli olmak,
  3. Kendisinin, eşinin yahut ergin olmayan çocuğunun rastgele bir belediye hududu içerinde mesken yapmaya müsait yere yahut rastgele bir yerde bir mesken yahut apartmanın farklı bir dairesinin karşılığı olan arsa hissesine sahip olmamak,
  4. Daha evvel 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği kararlarına tabi uygulamalardan faydalanmamış olmak.

İŞ YERLERİ İÇİN MÜRACAAT BEDELİ 2 BİN LİRA OLACAK

TOKİ’nin yürüteceği proje kapsamında birinci olma özelliği taşıyan, “Küçük ve orta ölçekli sanayiciye yönelik 28 vilayette oluşturulacak sanayi sitelerindeki 10 bin iş yeri” için müracaat bedeli 2 bin lira olarak belirlendi. Projenin bu ayağına müracaatta bulunacaklardan, projenin bulunduğu vilayet nüfusuna kayıtlı yahut o vilayet hudutlarında faaliyette bulunan 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşı olması kaidesi aranacak. Müracaat yapacaklardan ayrıyeten ustalık, iş yeri açma, ilgili oda kayıt yahut vergi mükellefi evrakı ile e-Ticaret yapıldığına dair dokümanlar istenecek. Sanayi sitelerindeki iş yerleri için müracaat yapacakların, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması da gerekecek.

Kaynak: AA / İktisat