Develide bulunan Fetih Sancağının tarihleme çalışmaları başladı

DEVELİ SEYRANİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFININ TALEBİ VE DEVELİ BELEDİYESİ’NİN DE DESTEKLERİYLE İLÇEYE BAĞLI YAZIBAŞI MAHALLESİ’NDE BULUNAN TARİHİ FETİH SANCAĞININ TARİHLENMESİ İÇİN UZMANLAR ÇALIŞMALARINA BAŞLADI.

Develide bulunan Fetih Sancağının tarihleme çalışmaları başladı

Develi Seyrani Eğitim ve Kültür Vakfının talebi ve Develi Belediyesi’nin de destekleriyle ilçeye bağlı Yazıbaşı Mahallesi’nde bulunan tarihi Fetih sancağının tarihlenmesi için uzmanlar çalışmalarına başladı.


Kayseri Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu MYO El Sanatlar bölümünden Öğretim Görevlisi Dr. Ömer Şengül ve Öğretim Görevlisi Zahide Şahin tarafından önemi ve tarihlendirilmesi araştırılan sancak atlas dokuma üzerine 240160 cm ebatında işlenmiş, üst kısmında Kelime-i Tevhid orta kısmında Türk bayrağı alt kısmında ise Fetih Suresinin ilk ayeti bulunuyor.


Yazıbaşı Köyü Camisi girişinde bulunan bu tarihi mirasın uzmanlar tarafından araştırılmasının sonunda elde edilen bilgilerin kamuoyuyla paylaşılacağını belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, “Bir devletin, bir askerî birliğin şeref ve gururunu temsil eden sancak savaş zamanlarında tekbir ve salavatlarla açılarak askerlerimizin maneviyatını yükseltmektedir. Bu denli önem arz eden sancağımıza sahip çıkmak adına çalışma başlatan uzman hocalarıma kolaylıklar diliyorum” açıklamalarında bulundu.