Daimler Buses en son teknolojiye sahip otobüslerini Global Test Sürüşü Etkinliği’nde tanıttı

Daimler Buses, son teknolojik yeniliklerle donatılan otobüslerini Küresel Test Sürüşü Etkinliği’nde tanıttı. Mercedes-Benz eCitaro’nun yakın...

Daimler Buses en son teknolojiye sahip otobüslerini Global Test Sürüşü Etkinliği’nde tanıttı

Daimler Buses, son teknolojik yeniliklerle donatılan otobüslerini Küresel Test Sürüşü Etkinliği’nde tanıttı. Mercedes-Benz eCitaro’nun yakın gelecekte dizel motora sahip kent içi otobüslerinin yerini alması hedeflenirken, kentler ortası seyahat operasyonlarına hazır formda üretilen Mercedes-Benz Intouro K hybrid, alanında konforlu ve inançlı bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Otobüs kesiminin global seviyede öncü şirketlerinden Daimler Buses, son teknolojik yeniliklerle donatılan Mercedes-Benz eCitaro, Mercedes-Benz Intouro ve Merceses-Benz Intouro K hybrid’i Küresel Test Sürüşü Etkinliği’nde tanıttı. 9 Mayıs tarihinde Berlin’de düzenlenen aktiflikte, otobüsler hakkında teknik bilgi paylaşımına ek olarak, belirlenen rotada sürüş tecrübesi de gerçekleştirildi. 

Şehir içi otobüslerinin geleceği Mercedes-Benz eCitaro

Yakın bir gelecekte dizel motora sahip kent içi otobüslerinin yerini alması hedeflenen Mercedes-Benz eCitaro, sahip olduğu yeni kuşak NMC 3 batarya teknolojisi tek bir şarj ile şehiriçi ulaşımda gereksinim duyulan menzile ulaşılabilmesine imkân sağlıyor. Belirli mevsim şartlarında solo araçlar için 350 kilometre, körüklü araç için 280 km ‘den fazla menzil sunan eCitaro, 12 m solo otobüslerde 588 kWh’ye kadar,18m körüklü otobüslerde ise 686 kWh’ye kadar güç depolama kapasitesine  sahip. Park alanında kablo ile şarj edilebilecek halde tasarlanan otobüs, hem sol hem de sağ taraftaki şarj soketleriyle farklı pozisyonlarda şarj edilebiliyor. Aracın sürücü mahalindeki sistem ve kullanım halinin, dizel motora sahip Citaro ile emsal özellikler taşıması sayesinde daha evvel dizel Citaro kullanan sürücülerin eCitaro’ya adaptasyonu çok daha kolay gerçekleşiyor. Yeni 360° kamera sistemine sahip olan otobüsün, Etkin Fren Asistanı,  Viraj Asistanı ve Lastik Basıncı İzleme Sistemi bulunuyor. 

Geleneksel formatta çağdaş kısa ara otobüsü Mercedes-Benz Intouro

Maksimum kârlılık, fonksiyonellik ve konfor sunan Mercedes-Benz Intouro, kısa uzaklık yolcuklar için çıtayı yeni bir düzeye yükseltiyor. 55 şahsa kadar oturma kapasitesine sahip 12 metre uzunluğundaki araçta yeni jenerasyon koltuklar, sahip oldukları özellikler ile uzun periyodik seyahatlerde bile konforlu bir seyahat tecrübesi sağlıyor. En yeni güvenlik sistemlerinin yer aldığı Mercedes-Benz Intouro; Elektronik Stabilite Programı (ESP), Şerit Takip Asistanı (SPA), Fren Asistanı (BA) ve Etkin Fren Dayanağı 5 (ABA 5)’e sahip. Aracın kapsamlı güvenlik paketi, yaya algılama özelliğine sahip radar tabanlı Viraj Asistanı’nı da içeriyor. Viraj Asistanı sistemi, dönüşlerde bariyer yahut trafik ışığı üzere sabit pürüzler için sürücüyü uyarırken, 36 km/s üzerindeki süratlerde şerit değişimlerinde de ek bir ikaz sistemini devreye sokuyor.

Her şarta harika formda uyarlanan Mercedes-Benz Intouro K hybrid

Sahip olduğu çizgi gösterge ve ödeme sistemleri montaj kısmı ile farklı toplu taşıma işletme çeşitlerine hazır bir halde üretilen Mercedes-Benz Intouro K hybrid, alanında konforlu ve inançlı bir seçenek olarak öne çıkıyor. Hareketli yayalarda bile azamî frenleme gerçekleştirebilen Etkin Fren Dayanağı 5 (ABA 5), kelam konusu araç sınıfında cinsinin tek örneği olarak öne çıkıyor. Yaya algılama özelliğine sahip radar tabanlı viraj asistanı ise, dönüş sırasında insanları ve mahzurları algılayarak sürücüyü uyarıyor. Her iki sistem de sürücüyü desteklerken, yayalar yahut bisikletliler için tesirli muhafaza sağlayarak, araç, yolcu ve etraf güvenliğinin en üst seviyeye çıkartılmasına katkı sunuyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı