Boğaziçi Ventures’tan Yeni Yapay Zeka Yatırımı: Artiwise

Türkiye’nin yenilikçi teşebbüs sermayesi şirketi Boğaziçi Ventures, yapay zeka alanındaki yatırımlarına 600 bin USD fiyatındaki...

Boğaziçi Ventures’tan Yeni Yapay Zeka Yatırımı: Artiwise

Türkiye’nin yenilikçi teşebbüs sermayesi şirketi Boğaziçi Ventures, yapay zeka alanındaki yatırımlarına 600 bin USD fiyatındaki yatırımı ile Artiwise’ı da dahil etti.

Küresel hayat şekli ve iş uygulamalarını yaptığı yaratıcı, yenilikçi ve inovatif teknoloji teşebbüs yatırımlarıyla radikal halde değiştiren Boğaziçi Ventures, kurumlarda yapay zeka ile sürdürülebilir müşteri memnuniyeti sağlamayı misyon edinmiş Artiwise ile yeni bir yatırıma imza attı. 

2022 yılını dikkat çeken yatırımları ile başarılı bir formda tamamlayan Boğaziçi Ventures,   2023’ün dördüncü yatırımını da tamamladı. Hem maddi hem de deneyim transferine dayalı faaliyetleri ile Türkiye teşebbüs ekosistemini destekleyi misyon edinmiş olan Şirket, BV Growth fonu ile erken büyüme etabında, yetenekli takımlara sahip ve milletlerarası pazarlarda yüksek sayıda kullanıcıya ölçeklenme potansiyeline sahip teknoloji teşebbüslerine yatırım yapmaya devam ediyor. Yatırımlarında oyun, Web 3.0, fintek, perakende teknolojileri, sıhhat ve eğitim teknolojileri üzere dikeylerde, yenilikçi teknolojilerle geliştirilen eser ve hizmetleri önceliklendiren Boğaziçi Ventures’ın yeni yatırımı, yapay zeka ile müşteri memnuniyeti odaklı tahliller üreten Artiwise oldu. Son periyodun en çok ilgi çeken teknolojilerinden biri haline gelen yapay zeka teknolojisi ve Artiwise yatırımı ile ilgili olarak Boğaziçi Ventures Yönetici Ortağı ve CEO’su Barış Özistek şu açıklamaları yaptı: “Yapay zeka bizim her vakit odağımızdaki teknolojilerden biri idi. Her ne kadar son devirde Chat GPT’nin yarattığı farkındalık ile bu teknolojiye ilgi artmış olsa da, bizim portföyümüzde yıllardır yapay zeka teknolojileri üzerine çalışmalar yapmakta olan 5 adet şirketimiz bulunuyor. Artık ise Artiwise ile yapay zekayı müşteri memnuniyetinde kullanan bir eseri portföyümüze katıyoruz. Türkiye’de bilhassa metrikleri ve eseri ile en âlâ “Voice of the Customer (Müşterinin Sesi)” şirketi olan Artiwise ile büyüme ve memleketler arası rekabette güçlenme maksadı ile çıktığı seyahatte birlikte olacağımızdan ötürü çok memnunuz.” 

“Müşterilerini en uygun anlayan firmalar, müşterilerini en uygun dinleyen firmalardır” mottosunu benimseyen Artiwise, müşteri memnuniyetini yapay zeka, doğal lisan sürece, his tahlili ve kök tahlili teknolojileriyle sağlamaktadır. Artiwise Platformu sayesinde davet merkezi aramaları, çevrimiçi yorumlar, anket sonuçları, chatbot sohbetleri, marka haberleri ve toplumsal medya üzere bağlantı kanallarından gelen bilgiler tek bir platformda toplanarak yapay zeka ile tahlil edilebilmektedir. Yapay Zeka ile tahlil edilen bu datalardan müşteri içgörüleri ve müşteri memnuniyet skorları çıkarılmakta, sorunların kök nedenleri adreslenerek proaktif aksiyon alınması sağlanmaktadır. Artiwise Kurucu Ortağı ve CEO Tanel Temel, görüşlerini şu halde belirtti: ‘‘CTO’muz Fatih Samet Çetin ile 2 kurucu ortak olarak Artiwise’ı kurduğumuzda müşteriye yatırım yaparak büyümeyi kendimize strateji olarak benimsemiştik. Boğaziçi  Ventures bu stratejimizi büyümemizin önünü sağladıkları inanç ve yatırım ile açarak destekledi. Artiwise yalnızca sağladığı tahlilde değil kendi müşterileri için de memnuniyete çok ehemmiyet veren bir firmadır. Uzun yıllardır Artiwise kullanan pahalı müşterilerimizin yanında, olgunlaşmış yapay zeka süreçleri, eser, dal odağı, güçlü idare takımı ve uzman takımlarımız bu yatırımı almamızda tesirli olmuştur. 2 kişi ile başladığımız bu seyahatte artık Artiwise’a inanan yüzlerce hayal ortağı var. Sürdürülebilir müşteri memnuniyeti misyonumuzla maksadımız net; ülkemizin bu pahasını yurt dışına süratle taşıyacağız.’’

2023 yılının birinci yarısında 4 adet yeni yatırımını tamamlayan Boğaziçi Ventures, küme şirketi olan BV Portföy ile bu yıl 2 yeni fon daha kurdu. Yapay zeka teknolojisini farklı fonlarında da kullanmaya devam eden Boğaziçi Ventures yıl boyunca yeni fonlar kurmaya ve teknolojiye yatırım yapmaya devam edecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı