Bakan Nebati’den TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirme: Yüksek enflasyonu bu topraklardan def edeceğiz

Piyasaların merakla beklediği enflasyon verisi açıklandı. Buna nazaran TÜFE’deki değişim 2022 yılı Ağustos ayında bir...

Bakan Nebati’den TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirme: Yüksek enflasyonu bu topraklardan def edeceğiz

Piyasaların merakla beklediği enflasyon verisi açıklandı. Buna nazaran TÜFE’deki değişim 2022 yılı Ağustos ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 1,46, evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 80,21 olarak gerçekleşti. Böylelikle yıllık enflasyon son 24 yılın tepesini yenilemiş oldu.

“YÜKSEK ENFLASYONU BU TOPRAKLARDAN DEF EDECEĞİZ”

Açıklanan enflasyon datalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da sürat kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyon dataları de bu projeksiyonlarımızı takviyeler niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz” dedi. Toplumsal medya hesabı Twitter’dan açıklamalarda bulunan Bakan Nebati şu tabirleri kullandı:

“Dünyanın en büyük ekonomileri enflasyon ve resesyon kaygılarıyla boğuşuyor. Bu ülkeler, son 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranları karşısında ekonomilerinin durma noktasına geleceğinden tasa duyuyorlar.

“POLİTİKALARIMIZI YATIRIM VE ÜRETİMİ TEŞVİK ETMEK İÇİN KULLANIYORUZ”

Bizler, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla uğraşımızı sürdürüyoruz. Politikalarımızı da yatırım ve üretimi teşvik etmekten yana kullanıyoruz. Böylelikle, makine ve teçhizat yatırımları, 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran %17,8 artmıştır.

“ENFLASYONUN DAHA DA SÜRAT KESTİĞİNE ŞAHİTLİK EDECEĞİZ”

Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da sürat kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyon dataları de bu projeksiyonlarımızı takviyeler niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz.”