‘Bekleyen 200 milyon $’lık yatırımı başlatıyoruz’

Pandemi devri koşulları, savaşla gelen maliyet artışı, sarsıntı felaketi ve seçimler nedeniyle güçlü bir süreçten...

‘Bekleyen 200 milyon $’lık yatırımı başlatıyoruz’

Pandemi devri koşulları, savaşla gelen maliyet artışı, sarsıntı felaketi ve seçimler nedeniyle güçlü bir süreçten geçildiğini lisana getiren Polat, “Belirsizlikler yatırımları direkt etkiliyor. Kimi işleri durduruyor, kimi yatırımı bekletiyor. Biz de holding olarak yaklaşık 200 milyon yatırım için bekledik. Artık birinci adımı atıyoruz ve Beşiktaş Akatlar’da 50 milyon dolar yatırım pahasına sahip projemize başlıyoruz. Yılın ikinci yarısı için de hükümetin yeni iktisat siyasetleri belirleyici olacak. Faizler yükselecek ancak nasıl olacak bilmiyoruz” dedi. Polat, önümüzdeki periyotta yurtdışında Almanya, Sırbistan, ABD’de Miami ve San Francisco’da proje planladıklarını, yurtiçinde de pahalı kâğıt alanında yatırımları olacağını ekledi.

HEM KONUT HEM OFİS

Pandemi periyodunda başlayan ve kalıcı hale gelen konuttan çalışma nizamı nedeniyle şirket yeni konut projesini konut ve ofis olarak kullanılacak formda tasarladı. ‘Polat Akatlar’ projesi hakkında bilgi veren Polat Gayrimenkul İcradan Sorumlu İdare Şurası Üyesi Kaan Yücel şunları söyledi: “Şehrin merkezi ve nezih bölgelerinden biri olan Akatlar’da çoğunlukla yapılar eski. Bölgede zelzeleye karşı inançlı, günün gereksinimlerine yanıt veren 112 konutluk bir proje inşa edeceğiz. Projemiz, taban artı 14 katlı, 8 kat otoparkı olan, alt kat ve çatısında toplumsal alanların olduğu bir bloktan oluşuyor. Metrekare satış fiyatı 200 bin TL. Teslimleri ise 2026 yılı sonunda yapmayı planlıyoruz.”

bekleyen 200 milyon lik yatirimi baslatiyoruz 0 RcZ5OmZK

Adnan Polat – Kaan Yücel

‘DÖNÜŞÜM İSTİSMARI ENGELLENMELİ’

Kentsel dönüşüm gereksinimine dikkat çeken Adnan Polat, bu alanda devletin işin içinde olduğu yeni bir modele muhtaçlık olduğunu tabir etti. İstanbul Piyalepaşa’da büyük bir dönüşüm projesi yaptıklarını hatırlatan Polat, “Her bölgede yüzde 4-5’i bulmayan fakat süreci zora sokan istismarcılar var. Daha fazla para için çabalıyorlar. Devlet işin içinde olup bunu önlemeli. İnşaatı yapan taraftaki istismarcılar da engellenmeli. Yoksa bu düzenle dönüşüm sıkıntı. Fakat biliyoruz ki geçmişte deniz kumuyla, hazır beton olmadan yapılan binlerce bina var. Bir tek İstanbul değil tüm Marmara için dönüşüm olmazsa olmaz” dedi.

‘SAT-YAP MODELİ ORTADAN KALKACAK’

Her isteyenin inşaat yaptığı bir sistemi sağlıklı bulmadığını belirten Adnan Polat, gayrimenkul dalının tekrar dizayn edilmesi gerektiğini belirtti ve şunları söyledi: “Kaldıracağımız kadar yükün altına girmeliyiz. 10 lira sermaye ile 100 liralık iş yapılmak isteniyor. Lakin artık krediye ulaşım da sıkıntılı. Bundan sonra özkaynağı makul olan firmalar iş yapacak. Piyasadaki rüzgârdan faydalanıp sat-yap modeliyle iş yapanlar ortadan kalkacak.”