Türkiye’nin NATO resti İsveç’e silah ambargosu konusunda geri adım attırdı

NATO üyeliği için Finlandiya ile birlikte resmi müracaatta bulunan İsveç, Türkiye‘nin resti nedeniyle sıkıntı günler...

Türkiye’nin NATO resti İsveç’e silah ambargosu konusunda geri adım attırdı

NATO üyeliği için Finlandiya ile birlikte resmi müracaatta bulunan İsveç, Türkiye‘nin resti nedeniyle sıkıntı günler geçiriyor. Terör örgütlerine verdiği takviye nedeniyle Türkiye‘nin NATO üyeliğine sıcak bakmadığı İsveç idaresi, münasebetleri düzeltmek ismine geri adım üstüne geri adım atarken, 2019’dan beri uyguladığı silah ambargosu konusunda da sıcak bildiriler verdi.

MÜZAKERELERE AİT DEĞERLENDİRMELER GELDİ

İsveç Devlet Silah İhracat Denetim Dairesi (ISP) Lideri Karl Evertsson, İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu konusunda Türkiye ile yürütülen müzakerelere ait Expressen gazetesine açıklamada bulundu.

“TÜRKİYE’NİN ŞU AN BİZİM SİLAHLARIMIZA MUHTAÇLIĞI YOK”

“BU SİLAHLAR ABD LİSANSI ALTINDA ÜRETİLİYOR”

Evertsson, İsveç imali tanksavar AT-4 silahlarının terör örgütü PKK’nın eline nasıl geçtiğine ait soruya ise “Biz, bu silahları örgütlere ihraç etmiyoruz. Bu, kelam konusu silahların ABD’nin lisansı altında da üretiliyor olması ve bunların üçüncü ülkelere gönderilmesine müsaade verilmemesi şartına dikkat etmemizden kaynaklanıyor olabilir.” cevabını verdi.

2019’DAN BERİ TÜRKİYE’YE SİLAH SATMIYORLAR

ISP, 15 Ekim 2019’da Türkiye’ye silah satışını yasaklamıştı. Devlet radyosu SR’nin haberine nazaran, bu tarihten sonra 3 İsveç merkezli özel silah üreticisi şirketin, Türkiye’ye silah satma isteği kabul edilmemişti.

AA / Atila Altuntaş – Aktüel