ABD’nin borcu ilk kez 33 trilyon doları aştı

ABD’nin borcu ilk kez 33 trilyon doları aştıWASHINGTON (AA) – ABD’nin ulusal borcu ilk kez...

ABD’nin borcu ilk kez 33 trilyon doları aştı

abdnin borcu ilk kez 33 trilyon dolari asti wrq7

ABD’nin borcu ilk kez 33 trilyon doları aştı
WASHINGTON (AA) – ABD’nin ulusal borcu ilk kez 33 trilyon doları aştı.

ABD Hazine Bakanlığı verilerine göre ülkenin borcu 33,04 trilyon dolara ulaştı.

ABD Kongresi’nin, 2023 mali yılının sona ereceği Eylül ayı sonunda yeni bir geçici bütçe geçirerek hükümetin kapanmasını engellemeye çalıştığı bir dönemde, ülkenin borcu tarihi seviyelere yükseldi.

Amerika’nın uzun vadeli finansal zorluklarına çözüm bulmak için çalışan Peter G. Peterson Vakfı’nın İcra Kurulu Başkanı Michael Peterson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yasa koyucuların bir açıktan sürüklenirken ABD’nin ulusal borcunun trilyonlarca dolar artmaya devam ettiğini belirtti. – vadeli mali krizden diğerine.

Haziran ayında ülkede yaşanan borç limiti hesaplaşmasının ardından 32 trilyon dolarlık borç limitinin aşıldığını belirten Peterson, politika yapıcıların sorunu çözmeyen partizan kavgalar yerine asıl sorun olan borcun kendisine odaklanmalarını istediğini belirtti. Amerikalıların gerçek mali sorunları.

ABD, 19 Ocak’ta 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaştı ve ABD Hazinesi, limitin aşılmaması ve olası bir temerrüdün önlenmesi için olağanüstü önlemler almaya başladı.

Borç limiti konusunda uzun müzakerelerin ardından Kongre’de anlaşmaya varıldı ve ABD Başkanı Joe Biden, borç limitinin artırılarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek tasarıyı haziran ayında imzaladı.

Kaynak: AA