Küresel, Akdeniz’deki gücünü artırıyor, Alicante Kruvaziyer Limanı’nı portföyüne katacak

Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Küresel Ports Holding’in...

Küresel, Akdeniz’deki gücünü artırıyor, Alicante Kruvaziyer Limanı’nı portföyüne katacak

Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Küresel Ports Holding’in İspanya’daki Alicante Kruvaziyer Limanı’nın 15 yıl müddet ile işletme imtiyazı ihalesi için vermiş olduğu teklif, en uygun teklif seçildi. Muahedenin imzalanması halinde Küresel Ports Holding, limanı işletecek konsorsiyumun yüzde 80 ortağı olacak. Ortak teşebbüsün öbür ortağı ise Kanarya Adaları’nda 1936’dan bu yana kruvaziyer kesimine hizmet sağlayan Sepcan S.L.

 

Tüm dünyada farklı coğrafyalarda 25-30 limanı takip ettiklerini anlatan Küresel Yatırım Holding ve Küresel Ports Holding İdare Heyeti Lideri Mehmet Kutman, “Dünyanın en süratli büyüyen kruvaziyer rotası olan Akdeniz Çanağı’ndaki hissemizi yüzde 40’a çıkardık. Alicante Kruvaziyer Limanı’nın portföyümüze katılması halinde bu hissemizi daha da artıracağız” dedi.

 

Global Yatırım Holding’in iştiraki ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Küresel Ports Holding’in (GPH) yüzde 80 hissedarı olduğu konsorsiyumun İspanya’daki Alicante Kruvaziyer Limanı’nın 15 yıl müddet ile işletme imtiyazı ihalesi için vermiş olduğu teklif, Alicante Liman Başkanlığı tarafından en âlâ teklif seçildi. Konsorsiyumun yüzde 20 oranındaki öbür hissedarı ise Kanarya Adaları’nda 1936’dan bu yana Las Palmas limanına hizmet sağlayan, 1998’den beri palamar, bagaj, yolcu hizmetleri üzere alanlara ağırlaşan ve deniz çevreciliği hususlarında da faaliyet gösteren bir aile şirketi olan Sepcan S.L. (“Sepcan”). 

 

Global Yatırım Holding’in KAP’a yaptığı açıklamada “Bundan sonraki süreçte bahsi geçen konsorsiyum ve Alicante Liman Başkanlığı İmtiyaz Mukaveleleri üzerinde mutabakata varmak için görüşmelerde bulunacak ve çalışmalar yapacak olup, imtiyaz haklarının kullanılmaya başlanmasının 2023 takvim yılının birinci yarısında gerçekleşmesi beklenmektedir” denildi.

 

2 milyon Euro’ya kadar yatırım planlanıyor

Alicante Kruvaziyer Limanı yılda 100 binden fazla yolcu ile, İspanya’nın doğu kıyısındaki en çok talep gören ve büyüyen kruvaziyer destinasyonlarından biri olarak öne çıkıyor. Limanın güçlü havayolu teması mevcut olup, Akdeniz kruvaziyer güzergahlarına dahil edilmek üzere ülkü bir pozisyona sahip.

 

Mevcut durumda Alicante Kruvaziyer Limanı, Liman Başkanlığı tarafından, liman ve etrafını kıymetli ölçüde geliştirilmiş durumda. Liman ile ilgili kıyı şeridi ve kentle entegrasyonu sağlayacak kapsamlı bir yatırım sürecinden geçiliyor. İmtiyaz mukavelesi kararları gereği GPH, kruvaziyer terminalinin yenilenmesi ve modernizasyonu için 2 milyon Euro’ya kadar yatırım yapmayı planlıyor.

 

’25- 30 limanı takip ediyoruz’

Global Yatırım Holding ve Küresel Ports Holding İdare Konseyi Lideri Mehmet Kutman, “Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olarak bu alanda daha da büyüme stratejimize sadık kalarak, bu alandaki adımlarımıza orta vermeden devam ediyoruz. Portföyümüzde toplam 26 limana ulaşmış durumdayız. Tüm dünyada farklı coğrafyalarda 25-30 limanı takip ediyoruz ve bunlar üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Çeşitli coğrafyalara dağılarak mevsimsellik tesirini de büyük ölçüde ortadan kaldırdık. Biz Küresel Ports Holding olarak halihazırda dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisiyiz. Gayemiz bu unvanımızı daha da pekiştirecek yatırımlar yapmak. Birebir vakitte dünyanın en süratli büyüyen kruvaziyer rotası olan Akdeniz Çanağı’ndaki hissemizi yüzde 40’a çıkardık. Alicante Kruvaziyer Limanı’nın portföyümüze katılması halinde bu hissemizi daha da artıracağız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı