ABD kanalına özel röportaj veren Erdoğan’a açık açık soruldu: 2023 seçimini kazanabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Konseyi için bulunduğu New York’ta, Amerikan...

ABD kanalına özel röportaj veren Erdoğan’a açık açık soruldu: 2023 seçimini kazanabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Konseyi için bulunduğu New York’ta, Amerikan PBS kanalının konuğu olarak, dış siyaset ve dünya gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

“BEN MEYDANLARIN LİSANINI UYGUN BİLİRİM”

Sunucunun “2023 seçimlerini kazanabileceğinizi düşünüyor musunuz yoksa Türkiye farklı mı bir istikamete hakikat mu sarfiyat?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim şu anda seçimleri kazanma noktasında bir tasamız yok. Ben meydanların lisanını güzel bilirim. Şu anda yaptığım toplu açılışlarda, meydan mitinglerinde şayet on binleri meydanlara toplayabiliyorsam, bu halkımın bize olan teveccühünü göstermektedir. Halkımızın bize olan bu teveccühü devam ettikçe, bizi kimse tutamaz. Zira alternatif yok” cevabını verdi.

“ENFLASYON AŞILAMAZ BİR TEHLİKE DEĞİLDİR, BEN EKONOMİSTİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’deki enflasyon probleminin nasıl çözülebileceğine” ait soruya karşılık da şunları söyledi; “Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir. Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var. Biz şu anda 250 milyar dolar ihracatı yakalamış bir ülkeyiz. Benim ülkemde marketlerde raflar boş değil. Lakin Amerika’da bile bugün raflar boş, Fransa’da raflar boş, Almanya’da raflar boş. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü eseri marketlerde bulabiliyor. Örneğin şu anda yeni bir adım attık. O da şu, Tarım Kredi Kooperatiflerimizde eserler çok çok ucuz fiyatla satılıyor. Bunlar başka zincir marketlerden çok daha düşük fiyatlı. Bizim için şu anda enflasyon bir külfettir lakin yılbaşından sonra biz enflasyonda da bu düşünceyi aşacağız ve yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Şu anda Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 7,6. Dünyada şu anda ikinci sıradayız büyümede. Bu da bir şeyi gösteriyor.”

“BU MEVZU EN ÇOK BİZİ RAHATSIZ EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milyonlarca Suriye vatandaşı ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı. Bunların pek birden fazla sizin ülkenizde yaşıyor. Siz bu Suriye savaşı nereye gerçek gidecek diye düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine de “Tabii bu husus en çok bizi rahatsız ediyor. Çünkü 4 milyon Suriyeli bizim ülkemizde, ki bunların büyük kısmı Arap’tır, biz bunları konuk ediyoruz.” dedi.

“İLK ETAPTA 1 MİLYON SURİYELİ KONUĞUMUZU KENDİ TOPRAKLARINA GÖNDERMEK İSTİYORUZ”

Türkiye’de vatandaşlık verilen Suriyelilerin olduğunu, bunların içinde tabip, mühendis, hukukçu, ebe, hemşirenin bulunduğunu aktaran Erdoğan, şunları kaydetti; “Bu kadar vasıflı beşerler sizden bir şeyler bekliyorlar ve biz bu insanları yol ortasında bırakmadık. Elimizden gelen dayanağı onlara da verdik. Ama biz artık yeni bir adım attık. O da şu, bilhassa Suriye’nin kuzeyinde belirli bir bölgeyi şu anda briket konutlarla inşa ediyoruz. Bu briket meskenler 2 artı 1 formunda. Banyosu, tuvaleti her şeyi içerisinde var. Altyapılarını yaptık. Amacımız birinci etapta 100 bin konut yapmak ve bunu artırarak devam ettirmek. Pekala niye bunları yapıyoruz? Bizdeki Suriyeliler tekrar kendi topraklarına dönsün diye bunu yaptık. Orada, o yaşanmaz çadırların içerisinde bu insanların insanlık dışı bir yaşama mahkum edilmesine katlanmak mümkün değil. Biz bununla ilgili de Avrupa Birliği’nden olsun birçok yerlerden takviyeler istedik. Lakin maalesef bu dayanakları alamadık. Birçok başkanla benim özel görüşmelerim oldu. Ama o denli de olsa bu türlü de olsa Türkiye kendi ulusal bütçesinden ve STK’ların uğraşlarıyla bu konutları yaptı. Gayemiz artık 250 bin briket meskene bunu ulaştırmak ve şu andaki bizde bulunan Suriyeli konuklarımızı yavaş yavaş kendi topraklarına göndermek.” Erdoğan, Türkiye’deki Suriyelilerin dönüşlerinin başladığını, burada maksadın birinci etapta 1 milyonu yakalamak olduğunu söyledi.