İYİ Partili vekil İbrahim Halil Oral, Kılıçdaroğlu’na yönelik “Alevi” çıkışı nedeniyle özür videosu yayınladı

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayında CHP Genel...

İYİ Partili vekil İbrahim Halil Oral, Kılıçdaroğlu’na yönelik “Alevi” çıkışı nedeniyle özür videosu yayınladı

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayında CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun muhtemel cumhurbaşkanlığı adaylığına ait açıklamaları gündem oldu. Kılıçdaroğlu’na yönelik olarak Oral, “Alevi olması benim açımdan bir pürüz değil, zira ben tanıyorum, unsurlarını biliyorum. Lakin siyasette amaç kazanmaktır. Türkiye’deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye’nin yüzde 65’i yüzde 70’i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, farklı bir isimle çıkılır” sözlerini kullandı.

İBRAHİM HALİL ORAL’DAN ÖZÜR AÇIKLAMASI

İYİ Parti başkanı Meral Akşener’in de hem Kılıçdaroğlu’ndan hem de üzülen herkesten özür dilediği olayla ilgili partisi tarafından disiplin şurasına sevk edilen İbrahim Halil Oral, açıklamalarda bulundu.

Oral, şu sözleri kullandı:

“İki hafta evvel Ankara Masası isimli YouTube kanalında 6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı veCHP Genel Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına ait sorulara, sosyolojik tespitler yaparak yanıt vermiştim.

“KONUŞMAMIN BİR KISMI BAĞLAMINDAN KOPARILDI”

Sunucunun ‘Sayın Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliği nedeni ile seçilemez diyenler var’ sorusu üzerine; Şahsımın ve partiminin Kemal Bey’in kimliğine yönelik asla bir çekincemiz olmadığını ısrarla vurgulamama karşın, konuşmanın bir kısmı ne yazık ki bağlamından koparılarak şahsım ve Partimin aleyhine kullanılmaya çalışılmaktadır.

Mevcut iktidar tarafından yıllardır kararlılıkla uygulanan kutuplaştırma siyaseti ve maalesef bu siyasetin toplumumuzun kimi bölümlerinde yer etmiş olması gerçeğinden hareketle; her vakit kınadığım ve kınayacağım bu kutuplaştırma lisanına ve siyasetine işaret etmek maksadıyla kurduğum cümlelerime buradan açıklık getirmek istiyorum.

“ÖZÜR DİLİYORUM”

Aleviler şanlı dinimiz İslam’ın ve Türk milletinin özü ve kesimidir. Onlara yönelik ayrımcılığı bir insan, bir İlahiyatçı ve bir milletvekili olarak asla kabul edemem. Bu nedenle de kelam konusu programdaki sözlerimin yanlış anlaşılmasından dolayı büyük ıstırap duyuyor, başta Alevi kardeşlerimiz olmak üzere bütün milletimizden özür diliyorum.

Konuşmamı bağlamından kopartarak; iktidarın kutuplaştırma siyasetine hizmeti, vazife kabul etmiş olan kara propaganda neferi havuz medyasına karşı da tüzel haklarımı kullanacağımı söz etmek istiyorum.

“KILIÇDAROĞLU’NDAN RANDEVU TALEP ETTİM”

Ayrıca, CHP Genel Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da mevzuyu izah etmek hedefiyle bir randevu talep ettim. Talebim de olumlu karşılanmıştır. Ülkemizin ekonomik bir darboğazdan geçtiği, yoksulluk ve sefaletin kronikleştiği bu günlerde kamu oyunu günümüzde geçerliliği kalmamış bu üzere tartışmalara maruz bırakmamak gerektiğini düşünüyorum ve üzdüğüm herkesten haklarını helal etmelerini diliyorum.”