9 yaşındaki Mualla’dan profesyonellere taş çıkaran fotoğraf sergisi

9 yaşındaki Mualla’dan profesyonellere taş çıkaran fotoğraf sergisi BİTLİS Bitlis‘in Tatvan ilçesinde yaşayan 9 yaşındaki...

9 yaşındaki Mualla’dan profesyonellere taş çıkaran fotoğraf sergisi

9 yaşındaki Mualla’dan profesyonellere taş çıkaran fotoğraf sergisi

BİTLİS Bitlis‘in Tatvan ilçesinde yaşayan 9 yaşındaki Mualla Gülfem Kulu, çektiği fotoğraflar ile adeta profesyonel fotoğrafçılara taş çıkarıyor.

Van, Bitlis üzere çeşitli vilayetleri anne ve babası ile gezen ve onların yönlendirmesi ile fotoğraf çekmeye başlayan Mualla Gülfem Kulu, çektiği fotoğraflar ile görenleri hayran bırakıyor. 4 yıldır fotoğraf sanatıyla ilgilenen 9 yaşındaki Mualla, tabiatta gördüğü ve çok etkilendiği anları fotoğraflamaya başladı. Kendilerine eşlik eden kızlarının yeteneğini fark eden aile, minik Mualla’ya fotoğraf makinesi alarak daha fazla fotoğraf çekmesini sağladı. 4 yılın akabinde yaklaşık 7 bin anı fotoğraflayıp arşivine koyan minik fotoğrafçı, bu fotoğrafları Tatvan Kültür Merkezinde açtığı stant ile fotoğraf severlerle buluşturdu.

Vali Yardımcısı İzzet Cem Eser ile birlikte standın açılışını gerçekleştiren Tatvan Kaymakamı Tekin Erdemir, 9 yaşındaki Mualla’nın çok hoş fotoğraflar çektiğini söyleyerek muvaffakiyetlerinin devamını diledi.

Mualla’nın fotoğraf arşivinde yaklaşık 7 bin fotoğraf olduğunu söyleyen anne Mihraç Kulu; “Kızımız Mualla Gülfem Kulu 4 yıldır fotoğraf sanatıyla ilgileniyor. Uzun yıllar fotoğraf çekiyorduk ve bu fotoğraf çekimlerimize kızımız da eşlik ediyordu. Bir müddet sonra onun da fotoğraf sanatına ilgisinin olduğunu fark ettik. Biraz denemeler yaptık. Yeterli ve hoş fotoğraflar çektiğini görünce yeteneğinin olduğunu düşündük ve ona bir fotoğraf makinesi aldık. Şimdiye kadar arşivinde 7 bine kadar fotoğrafı var. İçerisinden seçtiği 20 fotoğrafı bugün fotoğraf severler ile buluşturdu” dedi.

Amacının ülkedeki tüm hoşlukları tanıtmak olduğunu söyleyen minik fotoğrafçı Mualla Gülfem Kulu ise 4 yıldır fotoğraf sanatıyla ilgilendiğini belirterek, “İlk başlarda annem ve babamla gezdim ve onlarla başladım. Daha sonra kendim de fotoğraf çekebileceğimi anladım. Kendi fotoğraf makinemi aldım. Tabiat, hayvan ve birçok görüntüleri çekmeyi seviyorum. Hedefim, ülkemizdeki hoşlukları tanıtmak” biçiminde konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Mücahit Tarlan – Kültür Sanat