TRT World’den büyük başarı! Milletlerarası Emmy Ödülleri’nde finale kaldı

Türkiye’nin milletlerarası habercilikteki önder sesi TRT World tarafından hazırlanan ödüllü belgesel serisi “Off the Grid”in...

TRT World’den büyük başarı! Milletlerarası Emmy Ödülleri’nde finale kaldı

trt worldden buyuk basari uluslararasi emmy odullerinde finale kaldi 1695464578 8839

Türkiye’nin milletlerarası habercilikteki önder sesi TRT World tarafından hazırlanan ödüllü belgesel serisi “Off the Grid”in Ukrayna’da çektiği “Ukraine Wartime Diaries” (Ukrayna Savaş Günlükleri) kısmı, milletlerarası bir muvaffakiyete imza attı. Belgesel, Milletlerarası Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen 44. Milletlerarası Emmy Ödülleri’nin “Haber ve Şimdiki Olaylar” kategorisinde finale kaldı.

Dünyanın en kıymetli televizyonculuk mükafatı olarak kabul edilen Milletlerarası Emmy Ödülleri’nin “Haber ve Yeni Olaylar” kategorisinin finalistleri açıklandı. TRT World’ün hazırladığı her kısmı Türkiye ve dünyada yankı uyandıran belgesel serisi “Off the Grid”in Ukrayna-Rusya Savaşı’nda sivillerin hayatını en çarpıcı halde işlendiği “Ukraine Wartime Diaries” (Ukrayna Savaş Günlükleri) kısmı, binlerce aday program ortasından birinci dörde kaldı. Finalde İngiltere, Brezilya ve İsrail’den rakipleri ile yarışacak olan TRT World, bu yıl 44’üncüsü düzenlenecek olan Milletlerarası Emmy Mükafatları adaylığı ile küresel alandaki muvaffakiyetini bir defa daha kanıtlamış oldu. 

rP5ZA 1695464641 1014

TRT World’den büyük başarı!

SAVAŞIN YIKICI YÜZÜ EN ÇARPICI BİÇİMDE GÖZLER ÖNÜNE ERİLİYOR

Mouhssine Ennaimi ve Alexandre Pauliat’ın hazırladığı ve Hakan Hocaoğlu’nun görüntülediği, Ukrayna’da çekilen belgesel, savaşın yıkıcı yüzünü en çarpıcı biçimde izleyici ile buluşturuyor. Fatih Kibar’ın kurguladığı, Mahmut Sami Çavuş’un dizaynlarını yaptığı haber-belgesel, Rusya ordusunun çekilmesiyle birlikte Ukrayna’daki sivillerin hayatlarındaki değişimi gözler önüne seriyor. “Kurtarılmış bölgelerin” vakitle “suç mahalline” dönüşmesini anlatan TRT World imali, Türkiye ve milletlerarası arenada yankı uyandırmaya devam ediyor.  

SOBACI: “EMMY ADAYLIĞI MİLLETLERARASI BAŞARIMIZIN TEMSİLCİSİDİR”

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, TRT World’ün “Off the Grid” belgeselinin “Ukraine Wartime Diaries” kısmının Milletlerarası Emmy Ödülleri’ne aday gösterilmesine ait, “TRT olarak vizyonumuz, yabancı lisanlardaki yayınlarımızla memleketler arası alanda güçlü bir tesir oluşturmak. Hem uzak coğrafyadaki hem yanı başımızdaki gelişmeleri yerinde takip ediyor, birden fazla vakit dünyanın görmezden geldiği pek çok mevzuyu gündeme taşıyoruz. Bu nedenle, TRT World’ün Ukrayna’da savaşın bilhassa sivillere tesirini anlattığı Off the Grid’in haber belgesel çalışmasıyla Memleketler arası Emmy Ödülü’ne aday gösterilmesi bizim açımızdan bir sürpriz değildir. Bu başarımızın memleketler arası tescilidir. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı gönülden tebrik ediyorum,” dedi.

CVAKD 1695464665 5316

TRT World’den büyük başarı! Milletlerarası Emmy Ödülleri’nde finale kaldı

Uluslararası Yayınlardan Sorumlu TRT Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Tanrıverdi, TRT World’ün bu değerli muvaffakiyetinin altını çizerek, “Emmy’ye aday gösterilmemiz TRT World’ün memleketler arası yayıncılıkta ulaştığı noktanın ispatıdır. Emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyorum,” tabirlerini kullandı. 

TRT World Kanal Koordinatörü Bora Bayraktar ise “Bu adaylık gazetecilik ve televizyonculukta geldiğimiz noktanın en değerli yayıncılar tarafından kabul edilmesidir. Ayrıyeten, Ukrayna’daki durumu istikrarlı bir halde, tam manasıyla gösterdiğimizin de en büyük kanıtıdır” sözlerini kullandı.

RVuUg 1695464713 0316

Belgeseli hazırlayanlardan Ennaimi; “Ukrayna’da sivillerin yaşadıkları beni çok etkiledi. Bu öyküler, insanın direncini ve zorlukları aşarken hiç taviz vermeden adaleti aramasının da güçlü bir ispatı,” sözlerini kullanırken Pauliat ise; “Off the Grid’in insan kıssalarını anlatma uğraşının Akademi tarafından tanınması ve ödüllendirilmesi onur verici” şeklinde konuştu.

ÖDÜLLER, 27 EYLÜL’DE SAHİPLERİNİ BULACAK

44. Milletlerarası Emmy Ödülleri’nin “Haber ve Yeni Olaylar” kategorisi mükafatları, 27 Eylül’de New York’ta yapılacak ve televizyon dünyasının önde gelen isimlerinin de katılacağı ödül merasimi ile sahiplerini bulacak.

Ph7by 1695464717 7892

ULUSLARARASI EMMY MÜKAFATLARI HAKKINDA

Bu sene 44.’üncüsü düzenlenecek olan Milletlerarası Emmy Mükafatları, dünya genelinde haber ve gazetecilik alanındaki üstün muvaffakiyetleri ödüllendiren ve milletlerarası haber, raporlama ile gazetecilik alanında değerli katkılarda bulunan gazetecilere, haber kuruluşlarına ve üretimcilere verilen itibarlı bir televizyon mükafatıdır.

Z3MNT 1695464722 9763

Adayların, gazetecilik ve haber alanında memleketler arası standartlara uygunluk ve profesyonellik bahislerinde büyük bir muvaffakiyete imza atmış bireyler ve kuruluşlar ortasından seçildiği Memleketler arası Emmy Mükafatları, haber sanayisinin milletlerarası çapta tanınması ve ödüllendirilmesinin yanı sıra gazetecilik etiği, tarafsızlık ve dürüstlük üzere temel pahaları teşvik ediyor.