Teknoloji Çağında Birinci Yardım!

Birinci yardım uygulamalarının toplumda bilinçlendirmek, kutlamak sebebiyle de mevzunun ehemmiyetini topluma bu fırsatla anlatmak için...

Teknoloji Çağında Birinci Yardım!

Birinci yardım uygulamalarının toplumda bilinçlendirmek, kutlamak sebebiyle de mevzunun ehemmiyetini topluma bu fırsatla anlatmak için her yılın Eylül ayının ikinci Cumartesi günü Dünya Birinci Yardım Günü olarak kutlanır. Bu toplumu bilinçlendirme ve birinci yardım konusunda tanıtım yapmak için hoş bir fırsattır.  Bu yıl dünya birinci yardım günü dijital çağda teknolojinin sunduğu fırsatlardan faydalanmak adına   Dünya Birinci Yardım Günü 2023 “Dijital Dünyada Birinci Yardım” temasına odaklanılmıştır.

 

Teknoloji ile birinci yardım uygulamaları fark yaratıyor!

İlk yardım uygulamalarında teknolojinin kullanımı birçok alanda bugüne kadar uygulandı. Örneğin Otomatik Eksternal Defibrilatör aygıtının  (ani kalp durması anında, hastaya elektrik şoku – defibrilasyon – uygulamak üzere tasarlanmış cihaz) dronlar vasıtasıyla olay yerine yönlendirilmesi ve kullanıcıya merkezden yardım edilmesinden tutun, alanda cep telefonlarına bağlanan problarla acil ultrason uygulamaları, akıllı telefon uygulamalarının acil alanda triaj ve müdahale ön hazırlığında kullanılmasına kadar bir çok alanda teknoloji birinci ve acil yardım uygulamalarında kullanılmaya başlandı. 

En son ilk yardım eğitimi sırasında öğrenme yollarını çeşitlendirmek, bilgiyi korumak ve yenilemek için dijital teknoloji araçlarının avantajları bilhassa pandemi sırasında da ortaya kondu. Dünya Birinci Yardım Günü sebebiyle toplumumuzda her bireyin bilmesi gereken temel ömür takviyesi uygulamasının hem dijital ortamlarda hem yüz yüze eğitimlerinin planlanması, toplumsal gelişmişliğin göstergesi olan bu mevzuda çok kıymetlidir. Dünya Birinci Yardım Günü sebebiyle toplumu bilinçlendirme eforlarının artacağını ümit ediyor Dünya Birinci Yardım Günümüzü kutluyorum.

İlk yardım uygulamalarında nelere dikkat edilmelidir?

Hastaların teneffüs, dolanım ve hava yolu olmadığı tekdirde yapılması gereken en temel şey temel ömür dayanağıdır. Birinci yardım yapan kişi hastanın karşılıksız olduğunu kabul ettikten sonra, Eğer kalbin durduğuna kanaat getirilirse, 30 kere sternum alt yarısının ortasına kalp masajı yapılır ve 2 defa de ağızdan nefes üfleme uygulanır. Kompresyon dakikada 100-120 sefer olacak halde yapılmalıdır ve her kompresyonda göğüs en az 5 cm inmeli, 6 cm’i geçmemelidir. Bu halde hasta kendine gelinceye kadar yahut ambulans gelene kadar devam edilir.

Yapılmaması gereken yanlışlar nelerdir?

Bilinci kapalı olan hastaya sıvı içecek verilmemeli,

Hastaların teneffüs ve dolanımında olumsuz bir şey görülmediği takdirde durumlarının bozulmaması gereklidir,

Hastalar oturma durumuna getirilmemelidir. Omurilikte hasara yol açabilir.

Kedi, köpek ısırmalarında öncelikle yaranın sabunlu su ile temizlenmesi gerekir.

İlk yardımcının hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Olay yeri çoklukla insanların telaşlı ve heyecanlı oldukları ortamlardır. Bu durumda birinci yardımcı sakin ve kararlı bir biçimde olayın sorumluluğunu alarak gerekli müdahaleleri gerçek olarak yapmalıdır.

İnsan bedeni ile ilgili temel bilgilere sahip olmak

Önce kendi can güvenliğini korumak

Sakin, kendine inançlı ve pratik olmak

Eldeki olanakları değerlendirebilmek

Olayı anında ve hakikat olarak haber vermek (112’yi aramak)

Çevredeki bireyleri organize edebilmek ve onlardan yararlanabilmek

İyi bir bağlantı becerisine sahip olmak

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı