Son dakika haberi… İhbar üzerine gittikleri yerde cansız mankene kalp masajı yaptılar

– İhbar üzerine gittikleri yerde cansız modele kalp masajı yaptılar ERZİNCAN – Erzincan Vilayet Ambulans...

Son dakika haberi… İhbar üzerine gittikleri yerde cansız mankene kalp masajı yaptılar

– İhbar üzerine gittikleri yerde cansız modele kalp masajı yaptılar

ERZİNCAN – Erzincan Vilayet Ambulans Servisi Başhekimliği 112 Acil Servis takımları, kontrolden habersiz gittikleri ihbarda yerde yatan cansız modele müdahale etti. 112 Acil Servis takımları, simülasyon uygulamaları, canlandırma eğitimi ve kontrolü çerçevesinde cansız modele kalp masajı uyguladı.

Erzincan Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Acil Sıhhat Hizmetleri Vilayet Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı istasyonlarda vazife yapan sıhhat işçisine verilen teorik eğitimlerin denetlenmesi emeliyle yapılan çalışmalar çerçevesinde, istasyonlarda misyon yapan sıhhat işçilerine yönelik, habersiz olarak simülasyon uygulamaları ve canlandırmaları eşliğinde belirlenen adreslerde olay verilerek, kontrol yapılmaya devam ediyor.

Denetimler çerçevesinde, 112 Davet Merkezi’ni arayarak genel durum bozukluğu ve kalp atışı durması şikayeti olan bir vatandaşın bahçede yerde yattığı olduğu ihbarı yapıldı. Bunun üzerine istasyonlarından hareket eden ambulans 1 dakika 50 saniyede olay yerine geldi. İhbarın kontrol olduğunu anlayan sıhhat çalışanları yerde yatan cansız modele gerçek bir hastaya müdahale eder üzere çalışmaya başladılar.

Senaryo gereği hasta yakını durumunda ki eğitmen tarafından verilen şikayetlere uygun tedavi uygulayıp teşhis koymaya çalışan sıhhat grupları uzun bir müddet yerde yatan cansız modele kalp masajı yaptılar. Birinci müdahalenin akabinde toplamda 15 dakika içerisinde cansız modelin hastaneye sevkini sağladılar.

Denetim ve eğitimleri yerinde inceleyen Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Cihan Tekin, 112 Acil Sıhhat gruplarını tebrik ederek başarılı olduklarını kaydetti. Bu yapılan kontrollerin maksadının olaylara birinci müdahaleyi yapan grupların tepki müddetlerinin ölçülmesi ve varsa eksikliğin giderilmesi olduğunu belirten Tekin, “Erzincan Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Acil Sıhhat Hizmetleri olarak başlatmış olduğumuz çalışmalarda hem istasyonlarımızın kontrolünün yapılması tıpkı vakitte istasyonda çalışan arkadaşlarımızın yapmış olduğu müdahalelerin takip edilmesi. Kısaca hem kontrol hem de eğitim faaliyetlerini tıpkı anda yürütüyoruz. Tabi temel emelimiz, bizim istasyonda faaliyet gösteren, alanda vatandaşımıza birinci müdahaleyi yapan arkadaşlarımızın gerek tepki müddetlerinin ölçülmesi, gerek komuta denetim merkeziyle olan işbirliği, gerekse alanda yapış oldukları bu uygulamaların, bu tedavilerin ve müdahalelerin faal bir formda yerinde izlenmesi ve varsa bir eksiklik aksaklık anında müdahale edilerek bu arkadaşlarımıza daha hazır bir halde alanda daha dinamik bir biçimde tutmak. Bugün de az evvel izlemiş olduğunuz hadisede ortalama 1 dakika 50 saniye içerisinde bir tepki süremizin olduğunu gördük. Erzincan’da, bilhassa merkezde 7 grubumuzun olması Erzincan’ın ulaşılabilirliğinin yüksek olması nedeniyle ulaşım süremizin de kısa olduğunu rahatlıkla söz edebilirim. Aslında Sıhhat Bakanlığı siyasetleri gereği birinci 10 dakika içinde yüzde 98’lik bir ulaşım oranımız var” diye konuştu.

İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Hüseyin İtimat ise, “Bugün genel durum bozukluğu ve akabinde kalp durması olan hastanın simülasyonunu yaptık burada. Arkadaşlarımız totalde 15 dakika içerisinde hastaneye naklini gerçekleştirdiler” dedi.

İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde paramedik olarak vazife yapan Semra Gazi de eğitimlerin hoş sonuç verdiğini ve devam edeceğini söyledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Emin Ferhat Sevilir – Sıhhat