Son Dakika: 1 Temmuz 2023’e kadar kira sözleşmelerinde artış bir önceki yılın yüzde 25’ini geçemeyecek

Milyonlarca kiracının dört gözle beklediği düzenlemeye ait çalışmada sona gelindi. Kiralarda artış sonunu açıklayan Adalet...

Son Dakika: 1 Temmuz 2023’e kadar kira sözleşmelerinde artış bir önceki yılın yüzde 25’ini geçemeyecek

Milyonlarca kiracının dört gözle beklediği düzenlemeye ait çalışmada sona gelindi. Kiralarda artış sonunu açıklayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira kontratlarında artışın bir evvelki yılın yüzde 25’ini geçemeyeceğini söyledi. Düzenleme 1 yıllık süreyi kapsayacak.

“BUNUN ÜZERİNDEKİ ARTIŞLAR GEÇERLİ OLMAYACAK”

Bozdağ’ın açıklamasında, “Konut kiralarında, 1 yıl müddetle, bir evvelki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek formda artış yapılabilecek, üzerindeki artışlar geçerli olmayacak.1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kontratlarda evvelki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek şartıyla yapılacak artışların geçerli olacağı kararı Borçlar Kanunu’na eklenecek.Bunun üzerinde yapılabilecek artışların geçerli olmayacağı açıkça söz ediliyor.” tabirlerini kullandı.

“GEÇİCİ OLMASINA BİLHASSA KIYMET VERDİK”

Canlı yayında düzenlemenin ayrıntılarını veren Bakan, “Bu düzenlemeyi yaparken süreksiz olmasına bilhassa ehemmiyet verdik. Bu düzenleme kiracı ve mesken sahibinin hukukuna halel vermeden ikisinin de aşikâr bir fedakarlıkla bir noktada durmasına ihtimam gösterdik. Umarım beklentileri karşılar, umarım beklediğimiz sonuçları doğurur şimdiden iyi olmasını temenni ediyorum. Bir süreksiz karar borçlar kanununa adalet komitesinde eklenecek. AK Parti, MHP kümesi teklif verecek ve eklenecektir.” dedi.

BU AY KİRALARA EN FAZLA YÜZDE 39,22 ORANINDA ARTIRIM YAPILABİLECEKTİ

TÜİK’in açıkladığı mayıs ayı enflasyon datalarına nazaran 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 39,33 olmuştu. Böylelikle haziran ayında kiralara en fazla %39.33 oranında artırım yapılabilecekti.