Biden: “ABD’deki enflasyon artışının nedeni Ukrayna’daki savaş”

ABD Lideri Joe Biden, “Benzin pompasındaki fiyatlar enflasyonun kıymetli bir kesimi ve Ukrayna‘daki savaş bunun...

Biden: “ABD’deki enflasyon artışının nedeni Ukrayna’daki savaş”

ABD Lideri Joe Biden, “Benzin pompasındaki fiyatlar enflasyonun kıymetli bir kesimi ve Ukrayna‘daki savaş bunun en kıymetli nedeni” dedi.

ABD Lideri Joe Biden bugün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi raporunun akabinde ülkedeki enflasyon artışı hakkında değerli açıklamalarda bulundu. ABD Lideri Biden, enflasyonla çabanın “en büyük ekonomik öncelik” olduğunu belirtirken, ülkedeki yüksek fiyatlara Rusya- Ukrayna savaşının neden olduğunu söz etti. Biden, “Ukrayna’da özgürlüğü savunmak için çalışmalarımıza devam ederken, ABD’de fiyatları aşağı çekmek için de çalışmalarımızı süratli bir halde yapmalıyız” dedi.

Biden, “Benzin pompasındaki fiyatlar enflasyonun kıymetli bir modülü ve Ukrayna’daki savaş bunun en kıymetli nedeni. ABD gelecek yıl rekor ölçüde petrol üretme yolunda ilerliyor. Lakin, ülkedeki petrol ve gaz ve rafineri sanayilerinin, çok kar elde etmek için Ukrayna’daki savaşın oluşturduğu zorlukları kullanmaması gerekir” tabirlerini kullandı.

Biden petrol ve gaz şirketlerine “aşırı kar” gütmeme davetinde bulunarak, ABD Kongresi’nden halkın yüksek fiyatlar ile uğraş etmesine yardımcı olacak bir yasa çıkarmasını istedi. Biden, “Kongre’yi bu ay nakliye maliyetlerini azaltmak için bir yasa tasarısı hazırlamaya ve masama getirmeye çağırıyorum, böylelikle malların fiyatını düşürebiliriz” dedi.

(İHA)

İhlas Haber Ajansı / Siyaset