Seçim öncesi enerji de şebeke bakımları tamamlandı

Bölgede enerji dağıtım hizmetleri veren Enerjisa, 14 mayıs seçimlerinde sıkıntı yaşanmaması için şebeke bakımlarını tamamladı.

Seçim öncesi enerji de şebeke bakımları tamamlandı

Bölgede enerji dağıtım hizmetleri veren Enerjisa, 14 mayıs seçimlerinde sıkıntı yaşanmaması için şebeke bakımlarını tamamladı.

Enerjisa yetkililerinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilli seçimleri öncesinde, enerjide sıkıntılar yaşanmaması için firmanın dağıtım şirketlerince, kullanılacak önemli bina ve tesislerin elektrik alt yapısında gerekli bakımlar yapılarak, önlemlerin alındığı belirtildi.

Türkiye’de Başkent EDAŞ, Ayedaş ve Toroslar EDAŞ olmak üzere 3 elektrik dağıtım bölgesindeki 14 ilde hizmet veren Enerjisa Dağıtım Şirketleri’nin Şebeke ve Sistem İşletme Direktörü Nuri Osman Çalışkan, yaklaşan seçimlere yönelik alınan tedbirler hakkında, "Seçimlerin elektrikte kesintisiz ve güvenilir olarak devam etmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Seçim günü 24 saat esaslı olarak tüm arkadaşlarımız sahada ve hazır olacak. Toplamda 7 bin 700 kişi ve 2 bin 800 araçla seçim günü sahalarda ve nöbet yerlerinde bulunacağız" dedi.

Çalışkan, Türkiye genelinde 20 milyonun üzerindeki nüfusa hizmet verdiklerini kaydederek, "Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıyla gerekli iletişimi sağladık, kendileriyle koordinasyon halinde belirlenen 3 dağıtım bölgemizde 544 noktada gerekli tedbirleri aldık.

Buralarda bakımlarımızı tamamladık, gerekli olan bakımları yaptıktan sonra aynı zamanda buraları SCADA (Merkezi Uzaktan Kontrol ve Veri İzleme) sistemi ile uzaktan kontrol edebiliyoruz. SCADA'ların çalışıp çalışmadığına yönelik en son elektronik testlerini tamamladık" diye konuştu.

DAĞITIM BÖLGELERİNDE JENERATÖR

Enerji dağıtım bölgelerinden 1000’e yakın jeneratör öle şebeke sürekliliğinin sağlanacağı kaydedildi.

Deprem bölgesindeki elektrik altyapısında yaptıkları çalışmalara da değinen Çalışkan, Hatay ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde de şebekelerin sorunsuz çalışabilmesi için buradaki konteynerlere enerji beslemelerini sağladıklarını söyledi.

OLAĞAN DIŞI DURUMDA MOBİL SCADA HİZMETE GİRECEK

Seçimler sırasında olağan dışı durumlarda Mobil SCADA merkezinin devreye gireceğini vurgulayan Çalışkan, binalardaki SCADA merkezlerinin olağan dışı nedenlerden etkilenmeleri durumunda Mobil SCADA Kontrol Merkezi'ni kullanacaklarını söyledi.

Bir otobüs içine kurulan SCADA kontrol merkezinin dünyada ilk olma özelliği taşıdığını vurgulayan Çalışkan, binaların afet veya olağan dışı nedenlerden etkilenmeleri durumunda mobil merkezle şebekenin tamamını izleyebileceklerini ve yönetebileceklerini dile getirdi.

ARIZALARA CANLI BAĞLANTI İLE MÜDAHALE

Enerji kesintileri veya arızalar halinde arızalara canlı bağlantı ile müdahale edileceği belirtilirken, Arızaya sahadaki ekiplerle canlı görüntü üzerinden müdahale edilmesini sağlayan "Görüntülü Teyit Sistemi"ne de değinen Çalışkan, seçim ya da afet durumlarında, sahadaki ekiplerin yaptıkları bakımları ekrandan canlı olarak izleyebildiklerini aktardı.

Söz konusu sistemle seçim zamanında sahada bulunan ekiplerin de canlı olarak izlenebileceğini aktaran Çalışkan, "Bu cihazlar her çalışan personelde bulunuyor. Şu anda ekiplerimizdeki arkadaşlarda bu cihazlardan 5 bin 500 tane mevcut." dedi.

Enerjisa Dağıtım Şirketleri, Başkent EDAŞ ile Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak’ta, Ayedaş ile İstanbul Anadolu Yakasında, Toroslar EDAŞ ile Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerinde çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi. (Haber: Nuran Büyükbörklü)