Prostat kanserinden erken tedaviyle kurtulabilmek mümkün

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Üroloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Akduman, prostat kanserinin...

Prostat kanserinden erken tedaviyle kurtulabilmek mümkün

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Üroloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Akduman, prostat kanserinin uygun ve erken devirde tespit edilmesi durumunda her türlü tedavisinin mümkün olduğunu bildirdi.

Akduman, gazetecilere yaptığı açıklamada, prostatın akciğer kanserinden sonra kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer aldığına dikkati çekti.

Prostat kanserinin rastgele bir belirti vermeden görülebileceğini anlatan Akduman, “Hastanın rastgele bir şikayeti olmuyor ama bütün erkeklerde görülebilen bir kanser bu. 50 yaşın üzerinde en sık gördüğümüz bir kanser.” dedi.

Akduman, bahisle ilgili farkındalığın oluşturulabilmesi için bu haftayı “Prostat Kanseri Haftası” olarak andıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye genelinde 9 merkezde prostat kanseri tarama programı hazırladık. Bu program kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin de içinde bulunduğu öteki üniversitelerde de tarama yapılacak. 50 yaş üstündeki tüm erkeklerin, ailede prostat hikayesi varsa 40 yaş üstü tüm erkeklerin prostat kanseri tarama polikliniğine başvurması gerekiyor.”

Prostat muayenesinin son derece kolay olduğunu söz eden Akduman, çok ağrılı süreç olmadığı için herkesin korkmadan yaptırması gerektiğini kaydetti.

“Çeşitli diyetlerin kanseri önlediğine yönelik ispat yok”

Erken teşhisin ehemmiyetine işaret eden Akduman, şöyle devam etti:

“Çeşitli diyetlerin önlediğine yönelik çalışmalar var ancak çalışmaların sonucu göstermiş ki şu anda tespit edilmiş, ispatlanmış rastgele bir şey yok. Unsur kullanımı önerilmiyor. Çok sayıda ilaçlar, vitaminler var fakat bunların hiçbiri prostat kanserini önlemede kanıtlanmış tedaviler değil. Bu nedenle erken teşhis çok kıymetli. Rastgele semptomu, şikayeti olmayan bireylerin nizamlı prostat muayenesi olması değerli. Biz de bu çerçevede tüm halkımıza fiyatsız tarama yapmayı uygun gördük.”

Prof. Dr. Akduman, her 6 erkekten 1’inin prostat kanseri riski taşıdığına dikkati çekerek, “Herhangi bir belirti vermediği için korunmak mümkün olmadığı için tek yapılması gereken nizamlı prostat denetimidir. Nizamlı prostat denetimi yapılan erkeklerin korkmasında hiçbir neden yok. Uygun ve erken periyotta tespit edildiği takdirde her türlü tedavisi mümkün.” dedi.

Ayakta idrar yapmanın prostat kanserine neden olduğu inanışının yanlış olduğunu lisana getiren Akduman, “Ayakta idrar yapmak, prostat kanserine neden olmadığı üzere önleyici bir faktör de değildir, etkilemez. Bazen ‘Kabak çekirdeği yemek, prostat kanserini maniler mi?’ diye soru geliyor. Bu türlü bir şey de yok, kabak çekirdeğinde doğal östrojenler var. Bu doğal östrojenler Prostat Spesifik Antijen’i (PSA) biraz düşürürler lakin kanser önleyici değillerdir.” bilgisini paylaştı.

Kaynak: AA / Fadime Yılmaz Elma – Sıhhat