Mide şikayeti üzerine hastaneye gitti, böbreğinde 60 santim kist çıktı

Mide şikayeti üzerine hastaneye gitti, böbreğinde 60 santim kist çıktı Böbrekteki 60 santimlik kisti gören...

Mide şikayeti üzerine hastaneye gitti, böbreğinde 60 santim kist çıktı

Mide şikayeti üzerine hastaneye gitti, böbreğinde 60 santim kist çıktı

Böbrekteki 60 santimlik kisti gören tabipler şaşkın: “Hekimlik hayatımda birinci kere böylesini görüyorum”

DİYARBAKIR – Yaklaşık 2 yıldır mide ağrısı şikayeti yaşayan 34 yaşındaki Ferdi Fazilet, Dicle Memorial Hastanesi’nde ameliyatla böbreğinden 60 santimetre çapında kistin çıkarılmasıyla sıhhatine kavuştu. Tekrardan sıhhatine kavuşan Fazilet, “60 santimlik kist, Mardin’deki hastanelerde görüştüğüm hekimleri da çok şaşırttı” dedi.

Mardin’de yaşayan 34 yaşındaki hasta, Diyarbakır’da Dicle Memorial Hastanesi’ne karnının sol tarafında şişlik, kilo kaybı ve sindirememe üzere şikayetlerle başvurdu. Genç hastanın böbreğinde 60 santimlik kisti alan tabipler, hekimlik hayatları boyunca böylesini görmediklerini söyledi.

Erdem’e yapılan tetkikler sonrası böbreğinde 60 santimlik kist teşhisi koyulup ameliyat kararı aldıklarını söyleyen Dicle Memorial Hastanesinde misyonlu Op. Dr. Kemal Ertaş, “Kist her beşerde görülebiliyor. Lakin birden fazla vakit küçük boyutlarda kalıp hiçbir belirti vermiyor ve tesadüfen saptanıyor. Belirti verenler ekseriyetle büyük boyutlara ulaşan olaylardır. Lakin bugüne kadar en sık gördüğüm böbrek kistindeki boyutlar 11-12 santimetre diyebilirim. Daha büyüğünü görmemiştim” sözlerine yer verdi.

“Literatüre baktığımızda çok ender görüldüğünü fark ettik”

Ameliyat süreci hakkında bilgi veren Ertaş, Erdem’in böbreğinde çıkan kistin laparoskopik metotla alındığını belirterek, “Hasta ender olarak gördüğümüz devasa boyutta bir kist ile karşımıza geldi. Hastamızın genç olması da farklı değişiklik arz ediyor. Hasta karın ağrısı ve karındaki şişkinlik şikayetiyle bize başvurdu. Yaptığımız tetkiklerde sol böbrekten kaynaklandığını düşündüğümüz, yaklaşık 60 santimetre boyutunda bir kist ile karşılaştık. Olağanda bu sık gördüğümüz bir durum değil. Ben hekimlik hayatımda bugüne kadar bu türlü büyük boyutlarda bir kist görmedim. Literatüre baktığımızda da çok nadiren görüldüğünü fark ettik. Bu yüzden ehemmiyetle yaklaştık. Olabilecek öteki sebepleri dışladık ve bunun için birtakım incelemeler yaptık. Bu incelemelerimizde bazen kanserler bu formda kendini gösterebiliyor yahut karın içerisinde su birikmesi dediğimiz asit bu biçimde kendini gösterebiliyor. Bu sebepleri dışladıktan sonra böbrek kistine kanaat getirip hastamız için ameliyat kararı aldık. Olağanda bu kadar büyük bir kisti açık olarak yapmak daha kabul edilebilir görünmekle birlikte bu hastada bunu kapalı bir formda laparoskopik usulle ameliyata almayı kararlaştırdık. Yaptığımız ameliyat ile hoş bir biçimde kapalı metotla kisti almayı başardık” diye konuştu.

“Hastanın bedeninden toplam 6 litre sıvı boşalttık”

Son olarak Erdem’in ameliyatını yaptıktan sonra bedeninden toplam 6 litre sıvı boşaltıldığını aktaran Ertaş, “Hastamızdaki kist o kadar devasa boyuttaydı ki bütün karın içi organları öteki tarafa itip bedenin hemodinamisini bozmaya başlamıştı. Bu açıdan hastamızın ameliyat olması şarttı” tabirlerinde bulundu.

“Şu an kendimi çok yeterli hissediyorum”

Ameliyat sonrası kendini güzel hissettiğini ve ağrılarının geçtiğini lisana getiren Ferdi Fazilet (34), “Yaklaşık iki yıldan bu yana rahatsızlığım vardı. Mide şikayeti üzerine Mardin’de birkaç hastaneye gittim. Derken mide ilaçları falan kullanıyordum. Gastrit diyen tabipler oldu. Birkaç tane mide ilacı verildi. Ben de fazla üstlenemedim. 2 yıldır geçiştiriyordum. En son bir buçuk ay evvel Mardin’de öbür bir hastaneye gittim. Orada kist teşhisi konuldu. O denli kolay bir kist de değil. Yaklaşık 60 santimlik bir kist. Bu kistteki büyüklük başka hastanelerde görüştüğüm tabipleri da çok şaşırttı. Açıkçası ben de çok huzursuz oldum. Şuan kendimi çok uygun hissediyorum” dedi.

“Giydiğim elbiseler üzerimde düzgün durmuyordu”

Hastalık sürecinde 7-8 kilo civarında önemli bir kilo kaybı yaşadığını söyleyen Fazilet, “Hastalık devrinde yemek yiyordum lakin hiçbir formda doymayıp sindiremiyordum. Önemli bir şikayetim yoktu. Karın bölgemde bir yamukluk vardı. Giydiğim elbiseler üzerimde düzgün durmuyordu. Ortada bir sancım oluyordu. Öbür bir şikayetim yoktu. Ancak önemsemek lazım” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat