Hollanda’da 100 yaşın üzerindeki kişi sayısı artıyor

Hollanda İstatistik Kurumu’nun (CBS) bilgilerine nazaran, ülkede 100 yaşını geçen insan sayısı 5 yıl önceye...

Hollanda’da 100 yaşın üzerindeki kişi sayısı artıyor

Hollanda İstatistik Kurumu’nun (CBS) bilgilerine nazaran, ülkede 100 yaşını geçen insan sayısı 5 yıl önceye nazaran yaklaşık yüzde 20 oranında arttı.

Araştırmalar, önümüzdeki yıllarda 100 yaşını geçenlerin sayısındaki artışın devam edeceğini gösteriyor. 100 yaş ve üzeri insanların büyük kısmını bayanlar oluşturuyor.

Uzmanlara nazaran, insan yaşının giderek uzaması, kalıtsal nedenlerden çok ömür biçim ve toplumsal imkanlarla irtibatlı.

Hollanda‘da 5 yıl evvel 100 yaşın üzerindeki insan sayısı 400 civarındaydı. Bu yılın başlarında yapılan bir araştırmaya nazaran, bu sayı 2 bin 600’e ulaştı. 2030 yılında 100 yaşını geçenlerin sayısının 4 bine yaklaşması bekleniyor.

Peki bu neden kaynaklanıyor?

Kophenag Üniversitesi’nden Hollandalı ileri yaş tıbbı uzmanı Prof. Dr. Rudi Westendorp, RTL Haber’e yaptığı değerlendirmede, insan ömrünü uzamasını ömür şartlarının güzelleşmesine bağlıyor.

Westendorp’a nazaran beslenme, hijyen ve sıhhat hizmetleri üzere birçok öge, geçmişe kıyasla çok daha yeterli. Bu da insanların daha rahat yaşamasına ve yaş almasına neden oluyor.

Büyükanne ve büyükbabası ile karşılaştırdığında, şu anki hayatın her açıdan çok yeterli olduğunun altını çizen Westendorp, “Bugün 80 yaşında kalp kapakçığınız fonksiyonunu yitirirse yenisi takılır. 25 yıl evvel bu büsbütün imkansızdı” diyor.

Westendorp’a nazaran, memnun ve sağlıklı yaşlanmanın ipucu ebediyen ileriye bakmak. “Çünkü hayat ileridir” diyen Rudi Westendorp, 100 yaşına da gelse, insanın geleceğe bakmaya devam etmesi gerektiğini vurguluyor.

Hollanda‘daki Leiden Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yaşlanma uzmanı biyolog Prof. Dr. Eline Slaagboom da, 70 – 80 yıl yaşamanın kalıtsal olmadığına işaret ediyor.

Hollandalı biyoloğa nazaran, bu büyük ölçüde kişinin eğitimi, gelir durumu, gereğince antrenman yapıp yapmadığı ve yemek seçimleri üzere hayat kalitesini etkileyen ögeler tarafından belirleniyor.

Kişinin tek başına 100 yaşına ulaşmasının sıkıntı ancak mümkün olduğunu anlatan Slaagboom, şunları söylüyor:

“Hayat çok uzun sürdüğü için, her hafta uzun ve sağlıklı bir yaşama katkıda bulunacak yeni âlâ seçimler yapma fırsatınız var. Her halükarda, 80. yaş gününüzden sonra bir toplumsal ağ sürdürmek büyük kıymet taşıyor.”

Hollanda‘da şu anda en yaşlı kişi 110 yaşındaki Ebeltje Boekema-Hut isimli bir bayan.

Peki hayat şartları güzelleşmeye devam ettikçe, insan ömrünün uzaması da sürecek mi? Beşerler 120, 130 yaşları görebilecek mi?

Prof. Dr. Eline Slaagboom, buna çok fazla ihtimal vermiyor. Uzun yaş konusunda tarihî ve genetik dataları araştıran Slaagboom, “Hayat bedene ziyan veriyor. Son 200 yılda beslenme, hijyen ve sıhhat alanındaki tüm gelişmelere karşın genetik olarak uzun yaşayan ailelere mensup bireyler bile 115 yaşını geçemiyor” diyor.

Hollanda‘da bayanlar, erkeklere nazaran ortalama daha uzun yaşıyor. Ülkedeki 100 yaşını geçen her 10 şahıstan 8’i bayan. Geçen yıl 15 Mayıs’ta hayatını kaybeden Hollanda’nın en yaşlı insanı Anne Brasz-Later isimli bayan 114 yaşındaydı.

Ancak son yıllarda, erkekler ortasında da 100 yaşını geçenlerin sayısında da değerli artış kaydedildiği belirtiliyor.