“Maymun çiçeği” virüsünün dünyada salgın yapmasının beklenmediği değerlendirmesi

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim...

“Maymun çiçeği” virüsünün dünyada salgın yapmasının beklenmediği değerlendirmesi

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Erdoğan, maymun çiçeğinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) üzere çarçabuk bulaşmadığını bildirdi.

Erdoğan, hususa ait AA muhabirine, bu yıl dünya genelinde bildirilen 1365 maymun çiçeği olayının 69’unda vefat yaşandığını söyledi.

Hayvanlarla temasla bulaştığı bilinen maymun çiçeğinin son devirde Avrupa ülkelerinde görülmeye başlamasının “yeni bir salgın mı geliyor?” tasasını yarattığına işaret eden Erdoğan, “Bu virüs, Kovid-19’dan farklı, daha ağır ve uzun periyodik temasla bulaşıyor. Konuşurken ağızdan çıkan damlacıklarla yahut hastalığı geçirmiş bireylerin bedenindeki lezyonlarla temas halinde hastalık bulaşabiliyor. Fakat mutasyon riskinin de az olması nedeniyle koronavirüsler üzere dünya genelinde bir salgın yapması beklenmiyor.” sözlerini kullandı.

Maymun çiçeği hastalığının 1958 yılında ortaya çıkan ve bilinen bir rahatsızlık olduğunu aktaran Erdoğan, şöyle dedi:

“Özellikle hizmet dalında çalışanlar hastalığa karşı daha dikkatli olsun. Turistlerin çarşaflarını, yataklarını ve onlarla temas riski olan şahıslarla etkileşimde olanlar hijyen kurallarına azami uymalıdır. En ufak şikayetlerinde de sıhhat kuruluşlarına başvursunlar. öneriyorum. Maymun çiçeği virüsü olan hasta bireylerle teması olan bireylere 21 günlük izolasyon önerilmektedir.”

Erdoğan ayrıyeten, çiçek aşısının maymun çiçeği virüsüne karşı yüzde 85 oranında muhafaza sağladığını da kelamlarına ekledi.

AA / Mustafa Kurt – Sıhhat